Ana sayfa Kitap Dünyaya Orman Denir – Ursula K. Le Guin

Dünyaya Orman Denir – Ursula K. Le Guin

247
2
Dünyaya Orman Denir - Ursula K. Le Guin
Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin, Metis Yayınları, 130 sf., 12,5 TL.
Çeviren: Özlem Dinçkal, Kapak Tasarımı: Emine Bora, 4. Basım, Ekim 2013.

Dünyaya Orman Denir okuduğum ilk Ursula K. Le Guin romanı. Fantastik roman okumayı sevsem de Le Guin beni biraz yordu diyebilirim. 130 sayfalık roman benimle birlikte bir hayli süründü. Ancak Yerdeniz serisi başta olmak üzere diğer kitaplarını da mutlaka okumak istiyorum.
Dünyaya Orman Denir‘e geri dönecek olursak, Le Guin bu romanında ABD‘nin Vietnam Savaşı politakalarının yanlış olduğunu fantastik bir hikâye yaratarak ustalıkla eleştirmiş. Zaten romanı da 1970‘lerin başında yazmış. Amerikalıları bir nevi yerden yere vurmuş diyebilirim. Kitabın arka kapak yazısında “Arz, Athshe’ye uygarlık götürüyordu” yazıyor. Kitabı özetleyen belki de en yalın cümle bu. Yani Amerika Vietnam’a uygarlık götürme masalıyla gidip büyük bir yenilgiye uğradı. Beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Aradan kırk küsur sene geçmesine rağmen Amerika’nın uygarlık getirme vaadiyle başlatıtığı savaşlar ve yıkımlar tüm hızıyla devam etmekte.
Romanı okurken James Cameron‘ın yazıp yönettiği 2009 yapımı Avatar filmiyle büyük benzerlikler taşıdığını fark ettim. Örneğin romanda Arzlıların odun ihtiyacı var ve bu nedenle Athshelilerin ormanlarını yok ediyorlar. Orman da Athsheliler için “dünya” anlamına geldiğinden büyük önem taşıyor. İnsanlar arasında Athshelileri anlayan iyi bir doktor var. Avatar’da da iyi bir doktor ve yok etme politikalarına karşı çıkan iyi insanlar var. Avatar’da da kitapta da kötü birer asker var. Hatta okuyunca göreceksiniz birbirlerine de çok benziyorlar. Bazı sahneler aynı bile diyebiliriz.
Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin ile tanışma kitabım oldu. Umarım devamı gelir. Siz de fantastik edebiyata meraklıysanız Ursula K. Le Guin kitapları tam size göre diyebilirm.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here