Ana sayfa Uncategorized Dünyanın Merkezine Git | #istanbul #3

Dünyanın Merkezine Git | #istanbul #3

863
6

milyon_tasi

Size dünyanın merkezi İstanbul’da desem? En azından Bizanslılar zamanında öyleydi.

Taşın yanında yer alan bilgilendirici yazıya göre Milyon Anıtı, Avrupa şehirlerine giden büyük Roma yolu Via Egnetia‘nın başlangıcı ve üzerindeki mesafelerin ölçüldüğü referans noktasıymış.
Detaylı açıklamak gerekirse, Milyon Anıtı, Milyon Taşı, Milion (nasıl isimlendirirseniz artık) Bizans İmparatorluğu‘nda Konstantinopolis şehrine ulaşan tüm Antik Roma yollarının başlangıç noktası ve dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktası.
Aslında yapı tetrapylon şeklindeymiş. Yani dört kapısı ve dört sütun üzerinde bir kubbesi olan bir dikdörtgenler prizması düşünün. Tetrapylonlar Roma kültüründe oldukça önemli bir yere sahipmiş. Hâl böyle olunca yapıda ve kubbesinde birçok heykel ve kabartma bulunmaktaymış. Ancak tüm bunlar zamanla yitip gitmiş. 16. yy.‘da İstanbul’a su taşıyan kemerlerin genişletme çalışmaları esnasında yıkılıp, ortadan kaybolmaya başladığı tahmin ediliyormuş.

Milyon Taşı Nerede?

Milyon Taşı, Ayasofya‘nın karşısında kalıyor. İçerilerde değil tam da tramvay yolu üzerinde. Sultanahmet Köftecisi‘nden Gülhane‘ye doğru yürüyünce sol tarafta.

milyon_tasi

Önceden bakımsız bir haldeydi ancak gördüm ki çevresini güzelleştirmişler. Taşın çevresine, dünya üzerindeki yerlerin taşa olan uzaklıklarını gösteren ve üzerinde yürünebilen bir yol yapmışlar. Yeni bir bilgilendirici pano eklemişler. Bir de bazı seçilmiş bölgelerin uzaklıklarını gösteren örnek yön tabelası koymuşlar.

milyon_tasi


Örneğin, Milyon Taşı ile Helsinki arasında 2572 km varmış.

milyon_tasi

Milyon Taşı‘na gölgemi bırakmayı ihmal etmedim. Dünyanın merkezinde benim de bir izim var artık. Milyon Taşı‘ndan başlayarak bir dünya turuna çıkmak fena olmazdı sanırım.

6 YORUMLAR

  1. Önce nerede diye tekrar okudum yazını. Sonra etiketlerde gördüm. Sultanahmet`in neresinde diye sorayım o zaman. Oralara gitmişliğim var, yıllar öncesinden. Ama dikkatli bakmadım herhalde.

  2. eser geri planda kalıyordu, etrafını güzelleştirmelerine çok sevindim. artık daha çok bilinir =)

    unutmadan, son fotoğraf çok hoş olmuş 😀

  3. @sasely Evet önünden geçip gidilmeyecek artık. Keşke eserin tamamı kalabilseydi günümüze kadar.

    Teşekkürler. ;)) O fotoğrafı ben de çok beğendim. Tarihe iz bırakmak müthiş bir duygu. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here