dunyanin-en-buyuk-lale-halisiİstanbul’da yaşayanlar olarak oldukça şanslıyız sanırım. Zira şehrin dört bir yanı lalelerle donatılmış durumda. Çünkü 11. İstanbul Lale Festivali çoktan başladı bile. Festival kapsamında Sultanahmet Meydanı‘nda lalelerden oluşan dünyanın en büyük lale halısını 30 Nisan’a kadar yakından görün derim.

lale-halisi-ayasofya

Laleyi bu kadar sevmemdeki neden renk çeşitliliğinin bu denli fazla olması ve görünüşündeki “asalet” sanırım.Bu yıl 11.’si düzenlenen İstanbul Lale Festivali ile de bu bayıldığım çiçeğe günlerdir doydum desem yeridir. Şehrin dört bir yanında laleler var ama ben ilk olarak festivalin ana mekanlarından olan Emirgân Korusu‘nu ziyaret etmiştim.

Sultanahmet Melale-halisi-buyukydanı da yine Emirgân Korusu gibi lale festivali açısından hareketli mekanlardan biri. Turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bölgede biz gittiğimizde Arap turist yoğunluğu vardı.

Meydandaki en dikkat çeken şey kuşkusuz dünyanın en büyük lale halısı olduğu iddia edilen ve tamamen lalelerden yapılma rengarenk lale bahçesi.

11-lale-festivali
Yakından bakıldığında kullanılan lale sayısı daha net belli oluyor.
istanbulda-lale-zamani
İstanbul’da Lale Zamanı

Sultanahmet Meydanı’nda sadece dünyanın en büyük lale halısı yok elbette. Kurulan birbirinden çeşitli standlarda hediyelik eşyalar satın almadan, ebru yapımına kadar birçok seçenek mevcut.

Lale Festivali'nde Ebru Standı
Lale Festivali’nde Ebru Standı

Alman Çeşmesi‘ne doğru giderseniz eğer, standların tam yanında sizleri lale kostümlü kadınlar ve yeşil adamlar karşılayacak. Görürseniz mutlaka fotoğraf çekilin derim.

lale-kizlar-sultanahmet
Lale kostümlü kızlar.
lale-festivali-cim-adam
Bu adamlar pişmiyor mu diye düşünmedim değil.
lale-sultanahmet-meydani
Lale Festivali’ne turistlerin de yoğun ilgisi vardı.
Lale Festivali Halı
Lale halısını daha iyi görebilmek için alçak ve yüksek platformlar oluşturulmuş.

Dünyanın en büyük lale halısı Sultanahmet’te demiştim; tam olarak nerede diye sorarsanız eğer Ayasofya Müzesi’nin önündeki büyük boş alan üzerinde oluşturulmuş. Lale festivalinin bitiş tarihi olan 30 Nisan‘a kadar yapılacak olan etkinlikleri kaçırmayın derim.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here