Ana sayfa Türkiye Antalya Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

598
4
Düden Şelalesi, tüm dünyadan turist çekebilen, özellikle yaz aylarında yerli-yabancı turistlerin ve yerel halkın Antalya’daki serinleme duraklarından olan bir doğa güzelliği.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Antalya merkezden biraz uzakta yer alıyor. Aslında Antalya’da iki Düden Şelalesi var. Benim gittiğim Yukarı Düden Şelalesi olarak geçiyor. Aşağı Düden Şelalesi ise Karpuzkaldıran Şelalesi olarak biliniyor ve Lara‘dan Akdeniz’e dökülüyor. Bence Lara’daki şelale daha gösterişli ve ben onu daha çok seviyorum. Falezlerden Akdeniz’e doğru suların dökülme sahnesinin etkileyiciliği daha ağır basıyor. Bu arada Lara’ya yolunuz düşerse o bölgedeki parkları da gezin derim. Düden Park gerçekten güzel olmuş. Eğer kış aylarında giderseniz koskoca parklarda bir Allah’ın kulunu göremezsiniz. Biz annemle yürüyüşe çıktığımızda sadece dört Rus kadına rastlamıştık.

Düden Şelalesi

Gezi rotası daire şeklinde olduğundan eninde sonunda başladığınız noktaya geri dönüyorsunuz. Ancak size tavsiyem gezmeye soldan başlamanız yönünde. Bu sayede ortamdan daha fazla keyif alacağınızı garanti edebilirim. Zira sağdan başlarsanız direkt şelaleye ulaşmış oluyorsunuz ve işin heyecanı kaçıyor. 

Düden Şelalesi

Şelaleye doğru yaklaşınca bir sürprizle karşılaşacaksınız. Şelalenin altında bulunan mağaradan geçerek şelalenin altına kadar gidebilme imkânına sahipsiniz. 

Düden Şelalesi

Şelale bana fazla yüksek gelmese de 30-35 metre civarında olduğunu belirtmiş olayım.

Düden Şelalesi

Bölge 1970 yılındaki düzenleme piknik ve mesire yeri haline getirilmiş. Sağlı sollu her yeri piknik masalarıyla donatmışlardı. Kış ayında bile şelale oldukça kalabalıksa yazın nasıl olur düşünemiyorum bile. Piknik ve mesire yeri olduğu için yerel halkın sıklıkla geldiği noktalardan biri olan şelale, yaz aylarında şehrin merkezine nazaran daha serin bir yer olduğundan yerli ve yabancı turist sayısında patlama oluyormuş.

Düden Şelalesi

Söylenenlere göre şelaleden akan su eskiden daha fazlaymış. Ancak hem küresel ısınma hem de şehirleşmenin artmasıyla birlikte akan suyun miktarı da zamanla azalmış. Biraz daha zorlasak şelaleyi tamamen kurutmamız işten bile değil.

Düden Şelalesi

Şelale içinde restoran ve cafenin yanı sıra hediyelik eşya dükkânı da bulunuyor. Şelaleden ayrılmadan önce ördekleri beslemeyi unutmayın derim. Dünyadan bu kadar ziyaretçi ağırlayan şelale daha bakımlı olabilirdi diye düşünüyorum. Girişe bari doğru düzgün tabela koysaydınız arkadaş!

Düden Şelalesi Nerede?

4 YORUMLAR

  1. Bakım konusunda katılıyorum pek bir şeyler yapmıyorlar maalesef. Umarım yazın da görme imkanınız olur daha bir güzel olur. Sıcaktan pişen Antalyalıların serinlemek için kullandıkları bir alternatife dönüşüyor o zamanlarda 🙂

  2. Bu fotoğraflardan birini facebook hesabında da görmüştüm , şimdi ayrıntılı bakıyorum ama ben de hayal kırıklığı burası kesin kararlıyım. Şelale deyince insan çook daha yüksek bir yer haal ediyor 😮

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here