Ana sayfa Uncategorized Dolmabahçe Sarayı | İstanbul Sarayları

Dolmabahçe Sarayı | İstanbul Sarayları

3042
14
Doğduğumdan beri İstanbul‘da yaşayan biri olarak, milyon kez önünden geçtiğim ve her seferinde gezmek istediğim Dolmabahçe Sarayı‘na sonunda gittim. İlk yorum olarak Fransa‘daki Versailles Sarayı, Dolmabahçe Sarayı‘nın yanında halt etmiş diyebilirim. Beklediğimden güzeldi.

Dolmabahçe Sarayı

Sarayın içinde fotoğraf çekmek yasak. Yalnızca dışarıda çekim yapabiliyorsunuz. Ayrıca kendi başınıza değil, Türkçe ya da İngilizce dil seçenekli bir rehber eşliğinde sarayı geziyorsunuz.
Gezmeye Selamlık bölümünden başlamanızı tavsiye ederim. Daha sonra bahçeden çıkıp Harem bölümünü gezebilirsiniz. İki bölümde de kuyruk oluyor haberiniz olsun.
Dolmabahçe Sarayı
 İçeri girdikten sonra dikkatimi çeken ilk şey piyano oldu. Sarayın içinde birçok piyano, müzik aleti ve duvarlarda tablolarla karşılaşacaksınız.
En beğendiğim taraf ise Saray’ın birçok bölümünde simetrinin hakim olmasıydı. 
Dolmabahçe Sarayı
 Dolmabahçe Sarayı 31. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmış ve 1856 yılında kullanıma açılmış. Sarayın ana yapısı Mabeyn-i Humayun (Selamlık), Muayede (Tören) Salonu ve Harem-i Humayun olmak üzere üç bölümden oluşuyor.
Rehberin anlattıklarından tuttuğum notlara bakarsak, saray’da 285 oda, 68 tuvalet, 6 hamam varmış. Yani “Anne yeaağ benim neden kendime ait bir odam yok” gibi bir kavga çıkması sıfıra yakın ihtimal. 
Bayramlaşma ve resmi törenlerin yapıldığı Muayede (Tören) Salonu‘nda, İngiltere’den 10.000 pound’a satın alınmış 4.5 tonluk bir avize bulunuyor. Saraya 1910-1912 yıllarında elektrik ve kalorifer sistemi eklenmiş.
Dolmabahçe Sarayı
Atatürk‘ün kaldığı ve hayata gözlerini yumduğu odayı da gördük. Oldukça sadeydi. Karşısında banyo vardı. Yatağının karşısında ise baktıkça kendini iyi hissettiği ‘Dört Mevsim’ tablosu bulunuyordu.
Üzerinde Türk bayrağı bulunan yatağı bana biraz küçük geldi.
Doktorları tarafından durdurulan saat ise 09.05‘i gösteriyordu.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri ve Günleri

Saray Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalı. 09:00-16:00 arası gezebilirsiniz. Ayrıca Dolmabahçe Sarayı’nda günlük ziyaretçi sayısı 3000 kişi ile sınırlandırılmış. Yani günlük ziyaretçi sayısı aşılırsa, saat erken olsa bile içeri giremeyebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücretleri (2016)

Selamlık (Tam) 30 TL Selamlık (İndirimli ) 15 TL
Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (Tam) 20 TL Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (İndirimli) 10 TL Selamlık-Harem -Camlı Köşk-Saat Müzesi (Tam) 40 TL
Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (İndirimli) 20 TL Saray Koleksiyonları Müzesi (Tam) 5 TL Saray Koleksiyonları Müzesi (İndirimli) 2,5 TL Not: Sarayda Müzekart geçmiyor.

Eğer Dolmabahçe Sarayı Selamlık+Harem biletiniz varsa sarayın hemen yanında yer alan Milli Saraylar Resim Müzesi‘ni gezebilirsiniz. Müzeye, sarayın bahçesinden geçiş mümkün.

Dolmabahçe Sarayı Güneş Saati

14 YORUMLAR

 1. Ben iki kez gittim bir kez daha giderim bir kez daha..

  Büyüleyici bir saray.

  Benim aklımda ahize ve merdivenler kalıyor hep.

  Bir de rehper ilk gidişimden kalorifer sistemiyle ilgili bir ayrıntı vermişti ayrıntıyı hatırlamamakla beraber vay be dediğimi hatırlıyorum ilginç şekilde.

  Atatürk'ün yatağına gelince. Kendisi bahsedildiği gibi heybetli bir adam değilmiş bilindiği üzere. Ayrıca sarayın büyüklüğünden kaynaklı da yatak göze küçük geliyor bence.

  İlk fırsatta tekrar git derim ben 3.yü düşünüyorum bile.

  • Tekrar gitmek istiyorum ben de. Yatakların geneli küçük duruyor..
   Şömine ve soba varmis sonra kalorifere gecmisler..
   Ahizeler de beni benden almıştı. Super bir saraydı..

 2. Tek kelime ile muhteşem….
  Gerçekten Versaille şatosu alt etmiş yanında.
  Giriş fiyatı bence iyi Versaille şato fiyatı 15€ ayrıca bahçeleri ayrı fiyat ve sayre…
  Ve bireysel gezi değil yani anlatımlı gezi çok süper Fransa’da ayrı bir rehber tutmanız gerekiyor:(
  Tarihi, herşeyin orijinalı olması, yamasiz, kokuları mükemmel….
  Tavsiye ederim görülmesi bir yer….

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here