Ana sayfa Uncategorized Doğançay Müzesi’ne Git | #istanbul #125

Doğançay Müzesi’ne Git | #istanbul #125

965
5

dogancay-muzesi

Saratoga Dreaming, 102 x 203 cm., 1984, Tual üzerine akrilik

Beyoğlu, Balo Sokak‘ta yer alan Doğançay Müzesi‘nin önündeyiz, sokak cıvıl cıvıl. Ama bir sorun var; kapı kapalı. Acaba bugün müze kapalı mı diye düşünürken binaya yaklaşınca görüyorum ki içeri girmek için zile basmak gerekiyor. Zile basar basmaz kapı açılıyor ve sıcakkanlı bir görevli bizi “Hoş geldiniz,” diyerek karşılıyor. Müzeyi gezmenin ücretsiz olduğunu biliyorum ama yine de herhangi bir ücret ödememiz gerekip gerekmediğini soruyorum. “Hayır, hayır buyurun lütfen,” diyerek içeri buyur ediyor.

dogancay-muzesi

Önce asansörle 3. kata çıkıp geze geze tekrar en alt kata iniyorsunuz. Ben merdivenlerden çıkmak istiyorum, gencim güzelim sizi üzerim diyerek tam tersini de yapabilirsiniz ama tavsiye etmem. En üst katta Burhan Doğançay‘ın 1900 yılında doğan ve eserlerinin çoğunu açık havada üreten babası, ünlü ressam Adil Doğançay‘ın eserleri yer alıyor. Biz ilk başta, resimlerde neden A. Doğançay imzası var, acaba Burhan Doğançay’ın ilk ismi “A” ile mi başlıyor diye düşündük ama sonradan fark ettik babası olduğunu. Ananem Değirmendere’de yaşadığından Adil Doğançay’ın Değirmendere resimleri daha çok ilgimizi çekti doğrusu.

dogancay-muzesi

Doğançay Müzesi, sonradan öğrendiğime göre Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olma özelliğini taşıyormuş. 2004 yılında açılan müzeyi bu kadar geç ziyaret etmem de benim ayıbım tabii. Burhan Doğançay, müzenin olduğu binayı satın aldığında harap haldeymiş ve daha sonra bina müzeye uygun halde tekrardan elden geçirilmiş.

“Kent duvarlarının Doğançay için özel bir anlamı vardır: Bunlar zamanın akışının belgeleridirler, sosyal, siyasal ve ekonomik değişimi yansıtırlar, aynı zamanda doğa güçlerinin saldırılarına ve insanların bıraktıkları izlere tanıklık ederler. Doğançay’a göre, kent duvarlarını insan deneyiminin anıtları yapan ve kendi eserlerini zamanımızın bir arşivi haline getiren şey de budur.” Kaynak

dogancay-muzesi

Victory II 149×58 (2x) 1984 Alucobond ve aluminyum Kaide Dahil Ölçüsü: 164x65x45 cm.

“Sanatçının müzede yer alan eserleri, onun erken dönem figüratif resimlerinden başlayıp, kent duvarlarından ilham alan işlerine ve fotoğraflarına uzanan elli yıllık sanatsal gelişimini kapsıyor.” Kaynak

dogancay-muzesi

Green Door, 157.50 x 101.60 cm., 1991, Tual üzerine akrilik ve karışık teknik

Zaman darlığından eserleri detaylı inceleyemedim, o nedenle müzeyi tekrar ziyaret edeceğim gibi gözüküyor. Siz de İstiklâl Caddesi taraflarına gittiğiniz bir gün mutlaka Doğançay Müzesi‘ne de uğrayın derim.

dogancay-muzesi

Müzenin her yıl düzenlediği bir de resim yarışması var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sponsor firmalarla işbirliği içinde 2005’den bu yana “Doğançay Müzesi İstanbul Orta Okullar Resim Yarışması” adı altında düzenleniyormuş. Yine müzenin sitesinden aldığım bilgiye göre her yıl ortalama 7 bin öğrenci bu yarışmaya katılmaktaymış. Yarışma hakkında detaylı bilgiyi müzenin Facebook sayfasında bulabilirsiniz.

dogancay-muzesi
Unutmadan söyleyeyim, müzenin girişinde alışveriş yapabileceğiniz bir Müze Mağaza bölümü de mevcut.

Doğançay Müzesi Ziyaret Bilgileri

dogancay-muzesi

Doğançay Müzesi‘ni Salı-Pazar arası saat 10:00‘dan 18:00‘a kadar gezebilirsiniz. Pazartesi günleri ise müze ziyarete kapalı. Ama kapısında her gün açık olduğu, sitesinde ise Pazartesileri kapalı olduğu yazıyor. Giriş ise ücretsiz.

dogancay-muzesi

Doğançay Müzesi Nerede?

dogancay-muzesi

Balo Sokak 42 numarada yer alan Doğançay Müzesi‘ne, İstiklâl Caddesi üzerinden ya da Tarlabaşı Bulvarı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tel: +90 212 244 77 70 – 71 | www.dogancaymuseum.org

5 YORUMLAR

  1. Doğançay`ın çalışmalarını ilk kez İstanbul Modern`de görmüştüm. (senin kıl olduğun yer:))
    Bu müzeye ise gitmedim, o kadar uzun zamandır varmış halbuki. Ayıp ayıp bana da.

    • İstanbul Modern'e ısınıyorum yavaş yavaş. Gönül almak adına ayrı bir yazı yazacağım yakında. 😀 Adam bina satın almış, müze yapmışlar kaç sene sonra gidiyoruz. Neyse, geç olsun, güç olmasın. ahaha 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here