Ana sayfa İstanbul Fatih Derinlerden Siperlere | Çanakkale 1915

Derinlerden Siperlere | Çanakkale 1915

258
4

“Çanakkale destanı, 100. yılında Türkiye İş Bankası Müzesi’nde canlanıyor.” 

Eminönü’ne gezmeye gidilir de Türkiye İş Bankası Müzesi‘ne uğramadan olur mu? Tabii ki olmaz. Hatta gezmeyi düşündüğünüz ama gidemediğiniz ve bittiğini düşündüğünüz serginin devam ettiğini görürseniz tadından yenmez. “Derinlerden Siperlere | Çanakkale 1915” sergisinin haberini askerdeyken almıştım. Ancak bitiş tarihi tamamen aklımdan çıkmış ve “bitmiştir, yine kaçırdım” düşüncesiyle içim içimi kemiriyordu. Müzeye gidince kapıda sergi afişini görünce nasıl sevindim anlatamam.

derinlerden siperlere canakkale 1915
Baştan söyleyeyim müzeyi ücretsiz gezebiliyorsunuz. Şansımıza tam içeri girdiğimiz anda rehberli tur başlamıştı. Siz de bu turların zamanlarını öğrenip, sergiyi mutlaka rehber eşliğinde gezin derim. Rehberimizin adını bilmiyorum ama buradan ona teşekkür etmiş olayım; çok güzel anlattınız efendim, ağzınıza sağlık. Çıkarken kabalık edip teşekkür etmemiştim; buradan ettim rahatladım.

derinlerden siperlere canakkale 1915

“Derinlerden Siperlere | Çanakkale 1915” sergisinde neler göreceksiniz? Sergide, deniz ve kara savaşları ayrı bölümlerde anlatılıyor. Nusret gemisinin döşediği mayınlar, topların replikaları, fotoğraflar, belgesel filmler, silah, kılıç, matara gibi eşyalar, replika kıyafetler ve tabii ki vatanlarını büyük bir cesaret örneğiyle koruyan insanların hikayeleri…

derinlerden siperlere canakkale 1915

derinlerden siperlere canakkale 1915

“Sergi, bir yılı aşkın süre boyunca denizde ve karada devam eden çarpışmalara farklı yönleriyle ışık tutarak ziyaretçilerini Çanakkale Boğazı’nın derinliklerinden Gelibolu’daki siperlere uzanan bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.”

Serginin küratörlüğünü de üstlenen Savaş Karakaş şöyle diyor: 

“Savaş anıtları ve mezarlıklarla kaplanmış Gelibolu yarımadasına, her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler akın eder. Denizin derinliklerinde ne çok anıt ve mezarlığın gizlendiğini bilmezler.”  

“Tüm bu zaman kapsüllerini derinlerde ziyaret edebilmek ve onlarına sırlarına ortak olmak, çocukluğumdan beri içimde yaşattığım bir idealdi. Bu, bana ‘Savaş’ adını veren Çanakkale Gazisi dedem Hafız Hilmi Coşkun’a karşı hep hissetiğim bir vefa borcuydu.”

derinlerden siperlere canakkale 1915

Sergilenen kıyafetler replikalarmış ancak eşyaların hepsi o zamandan günümüze ulaşan ve üzerinde tarihin izlerini taşıyan eşyalar. Çok fotoğraf çektim ama hepsini burada paylaşarak serginin büyüsünü bozmuş olmayayım; mutlaka gidin görün derim.

derinlerden siperlere canakkale 1915
derinlerden siperlere canakkale 1915
derinlerden siperlere canakkale 1915
derinlerden siperlere canakkale 1915

“Derinlerden Siperlere | Çanakkale 1915” sergisini Türkiye İş Bankası Müzesi‘nde 15 Ağustos‘a kadar ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Benimde en çok gitmek istediğim yerlerin başında geliyor Çanakkale. Şu zamana kadar bir türlü gidip de gezemedim 🙂 Geçmişi görüp, yaşamak gerekiyor. Güzel bir tur olmuş hele ki rehberle olması daha iyi olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here