Ana sayfa Film Das Leben der Anderen (Başkalarının Hayatı)

Das Leben der Anderen (Başkalarının Hayatı)

916
5
Das Leben der Anderen (Başkalarının Hayatı), şüphelendikleri kişilerin hayatlarını en mahrem noktalarına varıncaya kadar izlemeye alan gizli polis örgütü Stasi‘nin oyun yazarı Dreyman‘ı izlemesini anlatan, dönem filminden öte karakterlerin ön planda olduğu bir politik gerilim filmi.


1984, Doğu Almanya… 


Sistem karşıtlarının hapse atıldığı, izlendiği, muhbirlerle dolu, sorgulamanın hoş karşılanmadığı bir ülke… Baskıcı rejimden tüm halk zarar görse de göz önünde olduklarından sanatçılar, sanatla uğraşanlar en yakın markaja alınan ve etkilenen kişiler olurlar. Neyin sahneleneceğine siyasilerin karar verdiği bir ortamda, pek kimsenin gözüne batmayan eserler ortaya koyan Georg Dreyman da bu özelliğiyle “bunda kesin bir iş var” havası oluşturduğundan izlemeye alınır. Yetenekli istihbaratçı Yüzbaşı Hauptmann Gerd Wiesler‘in Dreyman’nın evini dinlemeye alması, yani hayatına dahil olmasıyla iki taraf için de sistemi sorgulatacak günler başlayacaktır.Tüm oyuncular iyiydi ancak bence filmin belki de bu kadar başarılı olmasındaki neden Wiesler rolündeki Ulrich Mühe‘nin akıllardan çıkmayacak olan performansında gizli. Başka biri oynasa aynı etkiyi veremezdi sanırım. Ne yazık ki bu başarılı oyuncu 2007 yılında 54 yaşındayken vefat etmiş.

Filmin yönetmeni ve senaristi Florian Henckel von Donnersmarck.
Başkalarının Hayatı, Donnersmarck’ın ilk uzun metraj filmi. İkincisi ise 2010 yapımı, başrollerinde Angeline Jolie ve Johnny Depp‘in olduğu Turist filmi.
2007 Akademi Ödülleri‘nde “En İyi Yabancı Film” Oscar’ını kazanan Başkalarının Hayatı, izlemediyseniz mutlaka görmeniz gerek dediğim bir film. 


Das Leben der Anderen (Başkalarının Hayatı) IMDb Puanı: 8.5 Benim Puanım: 8.9 / 03.06.2014


5 YORUMLAR

  1. Ah seyrettiğim en güzel filmlerden biriydi Başkalarının Hayatı, Ulrich Mühe'nin de öldüğünü bilmiyordum, çok bozuldum şimdi. Filmi böyle etkileyici yapan faktörlerden biri kesinlikle onun oyunculuğuydu, katılıyorum sana. Sessiz sessiz ağladım ben filmin sonunda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here