Ana sayfa Uncategorized Contagion (Salgın) / 7.2

Contagion (Salgın) / 7.2

91
2
Gywneth Paltrow, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Kate Winslet ve Marion Cotillard gibi zengin bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, Hong Kong‘ta ortaya çıkan ölümcül bir virüsün tüm dünyayı etkisi altına alması ve virüsü önleme çabalarını anlatıyor. 
İlk hasta yani Gywneth Paltrow ve oğlu öldükten sonra kocası Matt Damon da karantinaya alınıyor. İlk başlarda çok fazla önemsenmeyen virüs, gün geçtikçe daha çok can almaya devam ediyor ve Dünya Sağlık Örgütü ve diğer kurumlar halkı galeyana getirmeden, hem virüsü önleyecek aşıyı bulmaya çalışıyorlar hem de virüs bulaşan insanları sağlıklı insanlardan uzak tutmaya çalışıyorlar. Virüs hava ve temas yoluyla bulaştığı için Japonya, Londra derken her yere yayılıyor. Blog sahibi olan Jude Law, hükümetin insanları kandırdığını ve hastalıktan kurtuluşun Forsythia adlı ilaç olduğunu söylüyor. Böylelikle takipçileri 120 milyonla ulaşıyor. Ancak hükümet onu da susturmayı başarıyor. Salgın yüzünden yağmalar, iş bırakmalar, grevler başlıyor. Ölenlerin çokluğundan ceset torbaları bile tükeniyor. Ancak daha sonra bir bilim kadını hastalığın ilacını buluyor ve herkese, çekilişle, doğum tarihlerine göre aşılar vuruluyor. 
Film aslında hükümetleri ve Dünya Sağlık Örgütü‘nü eleştiriyor gibi gözükse de işin aslı hiç de öyle değil. Hastalıkları çıkaranlar dev şirketler, onlarsa çareyi (aşıyı) bulanlar gibi gösterilmiş. Halk paniğe kapılmasın diye gerçekleri anlatmayan, doğruları söylediği için bir blog yazarını gözaltına alan ve ilaç şirketlerinin ekmeğine yağ süren de filmin ta kendisi. Her ne olursa olsun sürükleyici bir film, seyredilesi..

Contagion/Salgın, IMDb Puanı: 6.8/10 Benim Puanım 7.2/10

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here