Ana sayfa Uncategorized Üst kattaki adam 50 TL veriyor!

Üst kattaki adam 50 TL veriyor!

101
9

|Bayram geldi hoş geldi.| 


Ben çocuktum sevmezdim, büyüdüm hala sevmiyorum.


1. Bayramda misafir olmak ya da ağırlamak
2. Bayram kutlamak için kapıya gelen çocuklar

Bayram günleri evler misafirlerle, eş dost akrabayla dolar taşar. Ancak konumuz şimdilik misafirler değil, kapıya gelen çocuk çeteleri. Bu çeteler sizi en olmadık zamanlarınızda yakalarlar. Misafir nedeniyle susmayan kapı ziline koşup başka bir misafir beklerken onları görürsünüz. En az iki kişilerdir. Asla tek gelmezler. Sürüden ayrılanı kurt kapar yoksa. “İyi bayramlar” dedikten sonra para almayı umut ederek pişmiş kelle gibi suratınıza bakarlar. Aldıkları para azsa önce paraya sonra suratınıza bakarak memnuniyetsizliklerini belli ederler. Bu durumda siz kapıyı suratlarına kapatmadıkça asla gitmezler.

Bayramda şeker, çikolata dağıtılır para vermek şart değil demeyin zira bu çocuklar sadece şeker için o kadar zahmete girmiyorlar. Onların bayram şekeri için kapılarını çaldıklarına inanan saf insanlar da var. Bu insanlar hazırladıkları çikolata ve şekerleri çocuklara verebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Çocukların bir adet şeker almaları onları mutlu etmez, en azından o gün için özel olarak vitrinden çıkarılmış kaseden bir avuç şeker alınmalıdır. Bu arada çocukların aklından geçen düşünce çoğu zaman “Ya abla bi’ git Allah’ını seversen para vermedin bir de yok şundan da al bundan da al diyorsun. Çattık valla!” olur.

Bayram zamanı kapı çaldığında ben ilk önce kapının deliğinden bakarım. Gelen kişi misafirse açarım eğer çocuk gelmişse asla açmam. Onlarla mı uğraşacağım arkadaş! Kimsin sen? Anan kim, baban kim, bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü? Pardon bayramdı. 

Çok daireli bir apartmanda oturuyorsanız işiniz daha kötü. Zira bayramcı gelen çocuklar apartmana girebilmek için tüm dairelerin zillerine aynı anda basarlar. Bundan sonra ise apartmanın tüm camlarından kafalar sarkmış “Kim o! Kim o!” nidaları sokaklarda yankılanır. Arada sırada “Çocuklar basmayın şu zillere” diye haklı olarak çemkirenler de olur.

Bazen de diğer komşuları da kurtarmak için “Yukarıda kimse oturmuyor, diğer apartmanlara gidin” denir. Ancak çoğu çocuk bu numarayı yutmaz ve siz kapıyı kapatır kapatmaz yukarı fırlar.

“Oğlum burayı boşver üst kattaki adam 50 TL veriyor” “Ne diyorsun nan hurraaa!”

Hollywood filmlerinden görmüşsünüzdür ‘Cadılar Bayramı’ denilen olayda çocuklar çeşitli kostümler giyer ve kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar. İşte bu durum bizde de varmış. Adı da ‘arifelik toplama geleneği’ olarak geçiyormuş. Nan yoksa bunu da mı bizden çalıp Cadılar Bayramı diye kakalamışlar! Abiciğim adamlar pazarlamayı biliyor işte.. Oğlum bak git!

Aslında eskiden Orta Asya‘da vesaire meydanlarda toplanıp bayramlaşılırmış. Bizde bu durum şimdilerde yalnızca bayram namazı çıkışlarında erkekler tarafından uygulanıyor ne yazık ki. Arkadaşlar yarın Beşiktaş meydanına tüm İstanbulluları bekliyorum bayramlaşmaya. Ahahaha şaka nan oturun evinizde mis gibi. 


Sosyal MesaJ: Sevgili çocuklar, millet artık Mars’a gidiyor, devir teknoloji devri. Oturun evinizde girin internete, dürtün akrabalarınızı, tweetleyin bayram mesajlarınızı, instagrama yükleyin harçlık ve şeker fotolarınızı ve son olarak ‘“Kapı kapı dolaşmaca” Ali @ İkbal Apt. w/ 5 others’ şeklinde foursquare’e gönderin nerede olduğunuzu ki tadımız kaçmasın.


Ha bir de, iyi bayramlar. 🙂

9 YORUMLAR

  1. Tevekkeli bize kimse gelmemiş. 😀 hem para yok, hem şekerler minnacık idi.
    Bunların teşkilatı devletinkine 10 basar. 🙂 🙂
    Mutfak camı, yan evin kapısının önünde. Çocuklar konuşuyor. En küçüğünün cümlesi aynen şöyle idi, bayramın ikinci günü; " 500 liram var benim… "
    Vayy..bee.. dedim. Benim cebimde yok o kadar para.. çocuk olmak istiyorum ben..
    Geçmiş bayramınız mübarek ola. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here