Ana sayfa Uncategorized Hamdi Koç’tan Çocuk Ölümü Şarkıları

Hamdi Koç’tan Çocuk Ölümü Şarkıları

76
0
Çocuk Ölümü Şarkıları, Hamdi Koç, Doğan Kitap, 83 sf., 8 TL.
Kafamda ‘deli’ sorular… from guven_turan

 “-Doğuruyorum, dedi.
Kahrolası! ‘Ölüyorum,’ diyemez miydi?” s.14.Çocuk Ölümü Şarkıları okuduğum ilk Hamdi Koç romanı, yazarın da yazdığı ilk roman.
Yani ikimiz için de ilklerin buluştuğu bir tanışma metni.

Bitirdikten sonra okuyucunun kafasında cevabı kesin olmayan sorular oluşmasına neden olan romanlardan.

Kitabın ana kahramanı Enis ile kendimde birçok ortak yön buldum. Son zamanlarda okuduğum kitaplardaki kahramanların özelliklerini kendime mi yontuyorum bilinmez ama romanı okurken Enis’in bazı hareketlerini ben yapıyormuşum, bazı sözlerini de ben söylüyormuşum gibi hissettim.

Bu bahsettiğim, okuyucunun kendini kahramanın yerine koyup romanın içine geçmesinden çok farklı bir duygu. Kahramanda kendini bulup, unuttuğun ya da unutmak istediğin kendi gerçeklerinin bir kez daha yüzüne vurulması gibi.

Çocuk Ölümü Şarkıları, okuyucu ile savaş veren ve onda tatlı bir yorgunluk bırakan, ancak bittiğinde bir kere daha okuma isteği uyandıran melankolik bir klasik müzik eseri tadında.

Arka Kapaktan:

“Oyunun sonlarına doğruydu. Başım hafifçe öne düşmüş, gözlerim kısılı, yüzümde buruk bir gülümseme ama gülümseme, son anların azalan neşesi üzerinde düşünceye dalmıştım. Dün gibi hatırlıyorum. Artık hatırlama oyunu oynadığımız için. Solan kuruyan dökülen ufalanıp üflenip giden sümbül yapraklarını anlayışlı bir hüzünle düşünen ve artık yorulmaya başlamış biri kadar ilgi çekici ve yakındım, bu anlarda, ölüm kararı vermeye, kim bilir kaçıncı kez. Ama uzun sürmüyordu. Artık. Çok çok bir düş kadar. Anlar azalıyordu, azalan yakınlıkla. Artan tedirginlikle, ölümün eşiğinde. Tehlike! Bırakma zamanı! Sonra kala kala tek bir an kalacaktı, dehşet anı. Önünde, bekleyen, bomboş! Bir an. İçinden çıkılması imkânsız olacak bir. Yiyip yutacak bir. An. Ne?”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here