Ana sayfa Uncategorized Cemal Süreya

Cemal Süreya

3232
7

Bugüne kadar neden farkına varamadım, neden keşfedemedim? Dalgınlığıma gelmiş olmalı ya da üzerinde durmamışımdır. Bir de genel kültürüm iyidir diye düşünürdüm. Sen git koskoca Cemal Süreya’yı yeni keşfet. Adını sanını eserlerini biliyordum ama detaylı olarak araştırmışlığım yoktu sözlerini, şiirlerini. Twitter’da doğduğu gün olan 9 Ocak’ta sözlerini paylaşırken buldum kendimi. Önce bir, sonra iki üç.. Paylaştıkça paylaşasım geldi. O kadar güzel ve yaratıcı bir o kadar da romantik sözler söylemiş usta. İlk fırsatta kitaplarından birini alıp okumaya başlayacağım ve başucu kitabı yapacağım.

Cemal Süreya hakkında kısa bilgi vermek gerekirse, asıl adı Cemalettin Seber ve doğumu 1931 Tunceli, ölümü 9 Ocak 1990. 1938’de Dersim İsyanı sonrasında ailesi Bilecik’e sürgün edildi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirmiş. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığı’nda kültür yayınları danışma kurulu üyeliği, Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik yapmıştır. Kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile, duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle ikinci yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir.

Şairin meşhur imzası için kimileri şapka, kimileri de yandan
bakıldığında sigara içen kendi portesi olduğunu söylemişlerdir.

Ezberleyip, beynime kazıdıktan sonra sevdiğim
insana söyleyeceğim sözlerden bazıları:
*Annesinden dayak yediği halde, yine ‘Anne’ diye
ağlayan bir çocuktur aşk.
*Ne olmuş her fırsatta kendimle konuşuyorsam? Bakma
sen yanlış demiş eskiler, Kendi kendine konuşana deli değil, yalnız derler.
*Her gece onu düşünmekten saatim ilerlemez oldu. Kim
sorarsa saat kaç diye,cevabım hep aynı; O’na doğru.
*Sen dedi; intihar gibisin.
Hem herkes tarafindan bir kez düşünülen hem de cesaret edilemeyen.
*Özlemek, ölmek’ten sadece iki harf fazla be
çocuk.
*Parkta salıncak sırası bekleyen çocuk gibi bekledim
seni. Biraz heyecan, biraz da salıncağı ‘başkası kapacak’ korkusu işte.


Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya, YKY, 5TL
Cemal Süreya’nın bir de çocuk kitabı mevcut. “Çocuklar için yazmak. Yazarsın. Yalnız şunu unutma: Çocuklar her şeyi anlar. Her şeyden söz edebilirsin onlara. Enflasyondan bile. Bilgiçlik taslayan şeylerden yazma. Daha içten ol. Serüvenlerden düşlerden söz et. Sözgelimi, lacivert ipek helikopterler uçsun yazılarında. Bilgi de ver. Senin işin onlarda okuma tadı yaratmaya çalışmak.” (Arka Kapak) 

7 YORUMLAR

  1. Cemal Süreya'yı okuyup da sevmeyecek birini düşünemiyorum gerçekten 🙂 Onu hiç tanımayan birisi bile en azından internette mutlaka bir sitede bir sözünü okumuş ve beğenmiştir senin gibi… Ben de bir ara şiirlerinde oldukça bahsettiği annesiyle olan ilişkisi ve hayatına dair detayları çok merak etmiştim. Bu konuda sana güzel bir kitap tavsiye edeyim. Can Yayınlarından çıkan Feyza Perinçek ve Nursel Duruel'in yazdıkları Cemal Süreya- Şairin Hayatı Şiire Dahil kitabı. Hakkında istemediğin kadar çok şey öğrenebilirsin 🙂 Sevgiler…

  2. Cemal Süreya'yı sevmişseniz eğer, Turgut Uyar'a da bağımlı olacaksınız demektir. Ayrıca yine o dönemlerden Cahit Zarifoğlu, yeni dönemden ise Ah Muhsin Ünlü tavsiyelerimdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here