Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti Vize Görüşmesi Tecrübem

Çek Cumhuriyeti Vize Görüşmesi Tecrübem

8010
12

Paranla rezil olmanın en güzel örneklerinden biri vize alırken yaşanıyor sanırım. 

Daha önce yurt dışı çıkışlarım hep eğitim amaçlı olduğundan konsolosluklara sadece vizemi almak için gidiyordum. Hatta İngiltere’ye giderken konsolosluğa bile gitmemiştim düşünün. Ancak vize mülakatı heyecanını Çek Cumhuriyeti bana yaşattı sağ olsun. Çek Cumhuriyeti vize görüşmesinde neler yaşadım, örnek olması açısından paylaşmak istedim.

Elin sokakta görseniz selam bile vermeye çekineceğiniz adamı, elini kolunu sallaya sallaya ülkemizi girip, en ucuz şekilde yeyip içip dağıtıyor; bizse bir haftalık tatile gidebilmek için kılı kırk yarıp bir ton belge topluyoruz. İş bununla da bitmiyor tabii. Milyon doların olsa dahi adamın seni ülkesine sokmama hakkı var.

Prag, Çek Cumhuriyeti
Prag, Çek Cumhuriyeti, Mayıs 2011
Önceden tur şirketleri her şeyi halleder, sizin konsolosluğa bile gitmenize gerek kalmazdı. Ancak işler şimdilerde biraz değişmiş sanırım. İlla herkesi kanlı canlı görmek istiyor adamlar. Çek Cumhuriyeti üzerinden alınan Schengen Vizesi de en zor alınanlardan biriymiş. 
Kaç haftadır belgelerle boğuşur vaziyetteyiz. Belge toplama telaşımızı anlatmaya kalksam yazıyı en az üçe bölmem gerekirdi kesin. Evde ne kıyametler kopmadı ki… Ama ben yüzde bin beş yüz eminim ki bu belge toplama işini üstlenen her evde durum aşağı yukarı aynı.
Çek Cumhuriyeti Başkonsololuğu Maçka‘daymış, randevumuz sabah 9‘daydı, ailecek toplandık gittik. Üstelik bu bizim dördümüzün ailecek çıkacağı ilk yurt dışı seyahati olduğu için ayrıca heyecanlıyız. Umarım kazasız, kavgasız, belasız atlatırız. ☻ Binanın yerini görünce annem de ben de biraz afalladık ilk önce. Zira senelerce Nişantaşı’nda çalışmış annem ve yine senelerce Maçka’da okumuş benim Çek Başkonsolosluğu’nun varlığından haberi yoktu. Önünden milyon kez geçmişliğim bile vardır düşünün. Lisemin, ilkokulumun arka caddesi yahu! Oraya yeni taşınmıştır diyerek kendimi avutayım biraz müsaadenizle.
Gittiğimizde kapının önünde bekleyen birçok kişi vardı. İsim okuyarak teker teker içeri alıyorlar. Hollanda Konsolosluğu‘nda güvenlikten geçme olayı vardı, burada o bile yok. İlk babamın ismi okundu ama babamın aynı hızla içeri girmesiyle çıkması bir oldu. Görevli “Ben sizi kabul edemem,” demiş. Bunu duyunca bir anlık panik yaşamış olsak da kastettiği formların üzerindeki siliklikmiş. Hâl böyle olunca dört kişinin başvuru formu tekrar yazıldı. Neyse babam girdi çıktı. Sonra kardeşimle biz girdik. 
Avrupa’da yaşayan akrabanız var mı?
Ne zaman mezun olduğumu, Hollanda’da hangi şehirde okuduğumu, gelecek planlarımı vs. bir ton soru sordu. Ancak “Avrupa’da yaşayan akrabanız var mı?” sorusuna salak gibi var dedim. Bir hafta tatil yapıp döneceksin ülkene işte, ne karıştırıyorsun akraba vs., yok desene şapşik! O anlık heyecanla var demiş bulundum bir kere. Sonra ben çıktım, annemle kardeşim de benden iki dakika sonra çıktı. Herkes çıkınca sordum “Size ne sordular?” diye, millet “Bana bir şey sormadılar,” deyip duruyor. Ulan beni niye sıkıştırdılar o zaman o kadar? Adamın benim formumum arkasına bir en sevdiğim yemeği yazmadığı kaldı, üstüne Avrupa’da akrabamız da var dedim! Tamam dedim Güven, bir çuval inciri berbat ettin; senin yüzünden ailen de bir yere gidemeyecek. Çıkar merak etmeyin vs. dediler ama belli de olmaz tabii. 
Keşke görüşmede deseydim “Arkadaşım bak ben Prag’a gittim, gezdim. Allah’ı var güzel şehir. Bizimkilere de ballandıra ballandıra anlattım, onlar da merak ediyor. Ne olur çıkarma bir sorun”. İşin garibi 5 Temmuz‘da gidiyoruz, vize ise 3 Temmuz‘da çıkıyor. Son ana bırakmayı seviyorlar sanırım.

Önemli Hatırlatma!

İşiniz düşerse, vize bölümü Pazartesi – Perşembe 09.00 – 11.00 ve sadece pasaport alımları için 13.00 – 14.00 saatlerinde açık, bu da aklınızda olsun.

12 YORUMLAR

 1. Az çok biliyorum. Kendimden değil, patron eşini yollamıştı Almanya'ya. Kardeşinin yanına. Hatta vize için gittiklerinde eksiklik çıkmış da bir daha gitmişlerdi. Ama sonunda çıktı ve gitti kadın. Ama onunki akraba ziyareti gibi birşey idi.
  İnşaallah vizeniz çıkar. Çıkar zaten bence. 🙂 Ne kusur bulacaklar ki..

 2. Okurken ben stres oldum. 3 temmuza kadar uyku uyumam herhalde ben olsam:)
  Schengen Vizesi ile uğraşmıyorum neyse ki ama yapılan değişiklikleri okuyorum sağda solda. Sırf bu vize olayı yüzünden İngiltere`ye gitmiyorum mesela. Zamanında İskoçya için uğraşmıştım, o dönem iş üzerinden vs.halletmiştim. İngiltere`den vize almak da yetmiyor, adamlar uçakta form doldurtup, girişte de soru sorup duruyorlar.
  Vize olayında en kıl olduğum elinde yetkili makamın verdiği bir vizen olmasına rağmen girişte soru sorup seni terletmeleri.

 3. Bir kac saat araba yolculugu sonrasinda Prag'a varabiliyorum ama bu güne kadar hic gitmedim. Bu vize isleri gercekten cok bunaltici herhalde. Benim böyle bir derdim yok cok sükür.

 4. @Uyuşuk Hayalperest Almanya Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir ülke olduğundan daha çok zorluk çıkarıyor diye biliyorum. Biz de sorunsuz gider geliriz umarım. 😀

  @Semi M.Eller Tur görevlisi sorun olmaz dedi ama belli de olmaz. :DD
  İngiltere ayrı lanet evet. Bana da form vermişlerdi uçakta ancak ben tabii ilk kez yurt dışına çıkmanın şapşallığıyla dolduramıştım. Pasaporttaki görevli kadın doldurmuş, yanındaki arkadaşıyla soru yağmuruna tutmuşlardı beni. 😀 Girişte her ülkenin soru sorması bence, biz kolay ülke değiliz ayağınızı denk alın havası yaratmak için. :))

  @ahukader Yakında olunca bir gün giderim düşüncesi oluşuyor otomatik olarak. Güzel bir şehir ama tavsiye ederim. İleride bizim de olmaz umarım. 🙁

  @SİHİRLİ OKLAVA Teşekkürler, umarım; bakalım neler olacak. 😀

 5. ben senin kadar yurt dışına çıkma şansı yakalayamadım,ama istiyorum tabiii,ama amsterdam'a giderken konsoloslukta sinir harbi yaşadığımı unutamam,napim yahu ben sizin ülkenizi 4 gün gezip dönücemmm diye bağırasım gelmişti:)

 6. Sana da ne kıl adam denk gelmiş. Genç erkekleri sorguluyorlar sanırım biraz. Hani gidip kalırsın diye mi düşünüyorlar nedir? Amerikan konsolosluğunda bile böyle sorular sormadılar. Çek Cumhuriyeti fenaymış. Bir çok ülke artık aracı kurum kullanıyor. Çek'te öyle değil mi?
  Biz geçen hafta İtalya'dan aldık. Çok kolay çıktı. O kadar belge istenmedi ve 4 günde de verdiler vizeyi. İnşallah size de çıkar da emekleriniz boşa gitmez. Böyle deyince sinir oluyorum, nedir çektiğimiz arkadaş ya:(

 7. @sezer eser perker Okumuyorum, çalışmıyorum ne işin var yurt dışında diye de düşünmüş olabilirler. 😀 Aracı kurum falan yok valla bunlarda. İtalya, İspanya artık aşmış, ben internette araştırmıştım Çek'in doğası böyleymiş. 🙂 İtalya'da yolculuk nereye? Roma ise, Aşk Çeşmesi'ne benim için de 1,2 cent bir zahmet, benim attıklarım bir işe yaramadı da. :DD Şimdiden iyi tatiller diyeyim o zaman. 🙂

 8. Biz aslında İspanya'ya gidiyoruz da kolay diye İtalya'dan aldık:) Eşimin iş yerinde vize işleriyle uğraşanların aklına uyduk. Öncesinde 1 gün İtalya'ya giriş çıkış yapacağız daha sonra İtalya kıllık yapmasın diye. Venedik olabilir İtalya şehri olarak. İspanya'da da Malaga'da kalacağız kısmetse. Bir gün Granada'ya geçeriz, sonrasını bilmiyorum. Malaga'da deniz, kum, güneşten yararlanmak için merkez olarak orasını seçtik.Ben de size iyi tatiller dilerim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here