Ana sayfa Türkiye İstanbul Öğrencilikten, Sanatçılığa: “Buluşma… Reunion”

Öğrencilikten, Sanatçılığa: “Buluşma… Reunion”

301
0
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi bu kez eski öğrencilerine, yolu Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’ndan geçen sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Seçilen 20 sanatçının çalışmalarının bir araya geldiği “Buluşma…Reunion” sergisini 26 Temmuz‘a kadar gezin derim.

burcu-yagcioglu-bulusma-reunion

Burcu YAĞCIOĞLUSabancı Müzesi‘nde yeni sergi olur da biz kaçırır mıyız? İstanbul’da bayıldığım yerlerin başında geliyor Sabancı Müzesi. Bu yüzden zırt pırt soluğu orada alıyorum. Bazı sergilere birkaç kez gittiğim bile olmuştur. Kendim gitmekle yetinmeyip bizimkileri de gitmeye zorluyorum. Gönül ister ki her sergiyi görmeye gitsinler ama birine gitseler bile kâr kârdır değil mi ama? Bu kez kardeşimin kolundan tutup “Buluşma…Reunion” sergisine getirdim. Allah’tan sıkılmadı, rahat rahat gezdik. Işık var sanırım; yok yok gördüm onda ben o sanat ışığını. 🙂 İstanbul’da ne kadar sergi varsa benimle gelecek eli mahkum.

bayram-candan-bulusma-reunion

Bayram CANDAN 
Ser-giy-si 2003 Bronz 108 × 53 cm | İsimsiz, 2009 Pirinç-çelik rölyef 21 × 29,7 cmSerginin adı neden “Buluşma… Reunion”?

Sabancı Üniversitesi’ndeki Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’nın ilk dersinin üzerinden tamı tamına 15 sene (1999-2015) geçmiş. Aradan bu kadar zaman geçince programdan yolu geçen sanatçılarla bir buluşma gerçekleştirelim demişler ve böylelikle seçilen 20 sanatçının eserleri bir araya gelmiş. Sergide, resimden fotoğrafa, belgeselden yerleştirmeye kadar birçok farklı disipline ait çalışmaları görmek mümkün.

tan-mavitan-tank-bulusma-reunion
Tan MAVİTAN, Tank, 2006 Kapitone deri, metal 300 × 800 × 230 cm
S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan ÖLÇER sergi hakkında şunları söylemiş:

“Her
biri sanat alanında kendi yolunu bulmuş olan profesyonel sanatçıların yolu ilk kez “Buluşma…
Reunion” sergisiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde kesişiyor. Sergiler, toplumla iletişimin en güçlü
araçlarından biridir ve genç sanatçıların üretimlerini ortaya koymada, bireysel dillerini
oluşturmada daha cesur adımlar atmalarına olanak verir. Sabancı Üniversitesi’nin bir parçası
olan Sakıp Sabancı Müzesi’nin evsahipliği yaptığı bu ilk “Buluşma…Reunion” sergisinin de
gençliği ve enerjisiyle ses getireceğine gönülden inanıyorum.”

baptiste-croze-bulusma-reunion

Yukarıda gördüğünüz çalışma Baptiste Croze‘ye ait. Kardeşimle üzerinden mi geçeceğiz, ne yapacağız diye bir müddet tereddütte kaldık. Aralarından geçerken düşürsek ne olurdu bilemiyorum. Yere sabitlemişler mi ondan da emin değilim ama geçerken bir yandan kardeşime “Görkem dikkat et!” derken, diğer yandan “Sakın düşürme Güven, rezil olursun,” deyip durdum.

hayal-pozanti-bulusma-reunion

Hayal POZANTI
“Buluşma…Reunion” sergisinde eserleri yer alan sanatçılar: Aslı Narin, Baptiste Croze, Berke Soyuer, Beyza Boyacıoğlu, Burcu Yağcıoğlu, Cemre
Yeşil, Deniz Gül, Deniz Üster, Ege Kanar, Egemen Demirci, Elif Süsler, Erdem Taşdelen,
Hasan Salih Ay, Hayal Pozantı, İz Öztat, Julia Kul, Onur Ceritoğlu, Tan Mavitan
ve bu sene
56. Venedik Bienali’ne davet edilen Meriç Algün Ringborg. Ayrıca bu isimlerin yanı sıra, 2003’ten vefat ettiği 2013 yılına kadar Sabancı Üniversitesi
çatısı altındaki metal atölyesinde çalışmalarını sürdüren ve Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim
Tasarımı Programı öğrencilerine destek veren heykeltıraş Bayram Candan da iki eseriyle
sergide yer almakta.

cemre-yesil-pare-bulusma

Cemre Yeşil PARE
2013- (Süt Dişi serisinden) Yüksek kalite sanatsal baskı ve dipleks baskı 
Devam etmekte olan proje
deniz-uster-bulusma-reunion
Deniz Üster 
Beyond is Before, 2013 HD film, 48’00” Karışık malzemeli yerleştirme, 2015
(HD film, taş, kum, çimento, cam, toprak, ahşap, ekran, hoparlör)

Reunion | Buluşma. #sakipsabancimuzesi #istanbul #vscocam #reunion #bulusma #denizgul Güven Turan (@benolmeden) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (1 Tem 2015, 07:02 PDT)


Deniz GÜL‘ün çalışmasında ise duvara tebeşirle yazı yazma imkanınız var. Ben “Güven & Görkem was here,” yazdım. İngilizce yazmaya kalkarsan olacağı bu tabii; “were” yerine “was” yazmışım. Diğer ziyaretçilere buradan söylemiş olayım da beni ayıplamasınlar.

“Buluşma…Reunion” sergisine giriş, sergi boyunca tüm öğrencilere ücretsiz. Ayrıca Çarşamba günleri tüm ziyaretçilere ücretsiz. Biz gittiğimizde müzede in cin top oynuyordu. Sanattır, iyidir çıkıp çıkıp gidiniz. Hem okullar da tatil; çocuğunuzun elinden tutup götürün, farklı bir deneyim yaşasın, sanatla buluşsun. Sıkılır diye düşünmeyin; ön yargılı yaklaşmayın. Biz kardeşimle her eseri didik didik ettik. Hatta sergi çıkışında yer alan serginin oluşum sürecini bile oturup keyifle izledik. Tekrar hatırlatmakta yarar var; 26 Temmuz son gün…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here