Ana sayfa Avrupa Tadımlık Budapeşte Notları

Tadımlık Budapeşte Notları

1267
13
Viyana-Prag-Budapeşte turumuz kapsamında son durağımız Budapeşte‘ydi. Prag’la ilgili yazacak daha çok şey olduğu için orayı en sona bıraktım. Aslında Budapeşte hakkında diyecek çok bir şeyim yok, zira şehri tam anlamıyla gezemedim ve rehberi de doğru düzgün dinlemediğimden birçok yere yabancı bile sayılırım. Bu nedenle adam akıllı bir Budapeşte seyahat yazısını bir dahaki ziyarete bırakıyorum.
budapeste
Budapeşte’ye öğleden sonra 4’te varabildik. Yani şehirde toplasanız bir buçuk gün bile geçirmemişizdir. Not aldığım otel bloknotuna Budapeşte ile ilgili olarak biraz ağır kaçmış olsa da fakir, pis ve açık yazmışım. “Açık”tan kastım neymiş hatırlamıyorum doğrusu. Viyana ve Prag’tan sonra Budapeşte’yi gezince aradaki farkı siz de açıkça görüyorsunuz. İstanbul’a dair “üzerindeki toz katmanı kırk yıl yağmur yağsa yine de gitmez” düşüncem Budapeşte için de geçerli. Binalar güzel ama pisti yahu! Sokaklar, caddeler güzel planlanmış ama fazlasıyla bakımsız.
Gezerken Viyana‘daki gibi rahat olamıyor insan. Hep bir tedirginlik hissi. Bunda tabii rehberin uyarısı da etkili olmuş olabilir. Yanınıza polis diye yaklaşıp, cebinizdekileri çıkartmanız isteniyormuş. O arada el çabukluğu ile cüzdandan banknotları yürütüyorlarmış. Dünyanın en güvenli şehrinden gelmiş gibi havalara girmesem iyi olurdu tabii. Kaldığımız otel şehir merkezine yakındı. Tabii yakınlık kavramı kişiden kişiye göre değişebiliyor. Fazla büyük bir şehir değil ama bina sayısı Prag’tan bir hayli fazla.

macar-forinti
Macaristan’ın para birimi forint. 1 euro 310 forint civarında. Döviz bürolarında kazıklanma olayı her yerde olduğu gibi bu kentte de geçerli. Kredi kartınız ile forint alma imkanınız var. Benim size tavsiyem elinizde fazla forint bulundurmamanız yönünde. Zira çoğu yerde euro da geçiyor. Budapeşte, Viyana gibi pahalı bir şehir değil, ama ucuz da değil.
tolaett
Rehberimizin anlattığına göre Macarcadaki birçok kelime Türkçe’deki kelimelerle büyük benzerlik taşımaktaymış. Birkaç kelime söyledi ama hatırlamıyorum şimdi. En çok güldüğümse “toalett” kelimesi oldu.
balikcilar-tabyasi
Budapeşte’ye geç varmamız ve zamanımız kısıtlı olduğundan rehberimizle birlikte hızlı hızlı gezmeye çalıştık. Birçok yeri (neredeyse hiçbir yeri) de gezemedik tabii. İlk olarak Balıkçılar Tabyası‘na uğradık. Budapeşte’ye gelirseniz ilk olarak buraya uğrayın derim. Zaten benim de şehirde en çok beğendim yer burası oldu.
balikcilar-tabyasi
Haberim yokmuş gibi çek.
 
Buda bölgesinde yer alan Balıkçılar Tabyası’ndan güzel Budapeşte fotoğrafları çekebilirsiniz.
budapeste-manzarasi
Tam panoramik fotoğraf çekmeye yeltenmişken rehberimizin çağrısıyla hayaller suya düştü. “Aa daha karpuz keseceğdik,” desem de tıpış tıpış gruba katılmak zorunda kaldım.
tuna-nehri
Tuna Nehri: “Akmam. Etrafımı yıkmam.”
aziz-istvan
Bu abimiz kim diye sorarsanız eğer kendisi Hristiyanlığı ilk kabul eden Macar Kralı Istvan. Szent Istvan, Saint Stephen, Aziz Istvan (işvan diye okunuyor) artık ne derseniz deyin Budapeşte’ye gittiğinizde Istvan aşağı, Istvan yukarı sıklıkla duyacağınız bir isim olacak.
aziz-istvan
matthias-kilisesi
Aziz Istvan’ın heykelinin tam arkasında Matthias Kilisesi bulunuyor. Kilise hakkında nedir, ne değildir hiçbir bilgim yok. Başka yerden kopyalamak da istemedim.
matthias-kilisesi
Kilisenin tam dibinde Hilton Oteli yer alıyor (sağ köşede kadraja girmiş).
matthias-kilisesi
Çatısının beni benden aldığını söylemeden geçmeyeyim. Sanırsınız dün yapılmış.
matthias-kilisesi
hilton--oteli-budapeste
Hilton Oteli‘nden bahsetmiştim. Gidince siz de fazlasıyla şaşıracaksınız; zira Balıkçılar Tabyası’nın ve Mathias Kilisesi’nin tam dibine adamlar otel kondurmuşlar. Sultanahmet Camii’nin yanında Hilton Oteli yükseldiğini düşünürseniz karşılaştırma yapmak daha kolay olacaktır sanırım. Rehberin dediğine göre, bu kadar tarihi ve önemli bir yerde bulunan otel, Hilton’lar arasında en değerlilerinden biriymiş; ben tabii onun yalancısıyım.
muemlek
Gezerken binaların üzerinde “Müemlek” levhalarını görebilirsiniz.
Müemlek Macarcada “anıt, tarihi eser” anlamına geliyor.
pest-buda
Budapeşte’nin en eski restoranlarından biri olan Pest-Buda.
son-buda-valisi-abdi-arnavut-pasa
Görünce beni oldukça şaşırtan yerlerden biri daha. Adamlar düşmanlarına mezar yapmışlar yahu! Son Buda Valisi Abdurrahman Abdi Arnavut Paşa, 1686 yılında Haçlı Ordularına karşı büyük bir mücadele verir. Ancak savaş sonunda cesurca çarpıştıktan sonra hayata gözlerini yumar. İşte bu kahraman valinin mezarını Macarlar bakın nasıl korumuş ve mezar taşına ne yazmışlar; “Kahraman düşmandı, rahat uyusun!”
son-buda-valisi-abdi-arnavut-pasa
kahramanlar-meydani-budapeste
O günün akşamı Tuna Nehri’nde tekne turuna katıldık ama onu başka bir yazıda anlatacağım. İkinci gün sabah Budapeşte’nin yağmuru karşıladı bizi sağ olsun. Kahramanlar Meydanı‘na gittik ama yağmurdan dolayı meydanda durabilmek pek mümkün olmadı. Fotoğrafta gördüğünüz gibi, bir elimle fotoğraf çekmeye çalışırken diğer elimle telefona ıslanmasın diye uğraşıyorum. Tekrar koştur koştur otobüse geri döndük. Bu arada İstanbul’da yağmur yağdığında bir anda beliren şemsiye satıcılarından Budapeşte’de de varmış onu gördüm. Bir anda nereden çıktıkları hâlâ gizemini koruyor.
margit-adasi
Kahramanlar Meydanı’ndan sonra “Esztergom, Visegrad, Szentendre” gezisine katıldık. Onu da daha sonra anlatmayı düşünüyorum. Gezi dönüşü rehberimiz bizi Tuna Nehri’nin ortasında yer alan Margit Adası‘na (Margaret Adası da denilmekte) götürdü. Mini trenle adayı turladık. Yağmurdan dolayı düzgün fotoğraf çekemedim ama güzel bir yer, gidin mutlaka.
margit-adasi
zincirli-kopru
Budapeşte’nin önemli simgelerinden biri de Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan Zincirli Köprü.
aslanli-kopru-budapeste
Köprüye üzerinde bulunan aslanlar nedeniyle Aslanlı Köprü de denilmekteymiş. Aslanların önemi büyük zira onlarla ilgili dilden dile anlatılan bir hikâye var. Biliyorsunuzdur kesin ama ben yine de anlatayım. Aslanları yapan heykeltıraş yaptığı işle fazla övünmüş ve hatasız bir iş çıkarttığını savunmuş ve “Hata falan yok, bulursanız valla atarım kendimi buradan aşağı,” demiş. Bunun üzerine çocuklardan biri aslanların dilinin olmadığını söyleyince heykeltıraş kendini Tuna Nehri’nin sularına bırakıp intihar etmiş. Tabii bu hikâyenin doğru olmadığını, heykeltıraşın intihar etmediğini savunanlar da var. Bence de etmemiştir, kolay mı öyle intihar etmek.
zincirli-kopru
Zincirli Köprü üzerinden Kraliyet Sarayı. 
kraliyet-sarayi-budapeste
kraliyet-sarayi-budapeste
Her yer inşaat, her yer tadilat… Kaldığımız zaman boyunca toplu taşımayı hiç kullanmadık ama turuncu tramvaylarında gözüm kaldı. Bir dahaki sefere bineceğim mutlaka.
Viyana ve Prag’taki kadar olmasa da Budapeşte’de de yer yer heykel görmek mümkün.

 

gellert-tepesi
Son gün sabah İstanbul’a dönmeden önce rehberimiz sağ olsun bizi Gellert Tepesi‘ne götürdü. Burada da manzara şahane ama tabii Balıkçılar Tabyası hâlâ benim favori yerim. Manzarayı fotoğraflayıp, grupça fotoğraf çekildikten sonra Budapeşte ile tekrar buluşmak üzere sözleşip, vedalaştık…

13 YORUMLAR

 1. fotograflar yazınla çelişiyor. çoook güzel bir yere benziyor ki daha önce hiç merak etmediğim bir yerdi.
  ama şehrin elektriği çok önemli. sizinki uyuşmamış bence 😀

 2. güven,
  en iyi fotoğraflar yağmur sonrası ortaya çıkıyor,
  have hepsinde puslumuydu bilemiyorum ama,fotoğrafların şahane:)
  hele o kilisenin çatısı,muhteşem:)
  budapeşte biçoğumuzun merak ettiği şehir,hani viyana ile karşılaştırdığında pek beğenmediğini ifade etmişsin sanırım ama,uzaktan çok güzel gözüküyor,eğer bu kadar güzel değilse sen çok iyi fotoğraf çekiyorsun demektir.
  yazı dilin de fotoğraflaman da çok ilgi çekici,teşekkürler zevkle izliyorum.
  bu arada benim kangalla ilgili bi takım sorularım var,geç oldu ama mail yazdım:((
  çok sevgiler

 3. @Syhn Belki başka bir zaman gitsem sevebilirim ama pek bayılmadım nedense. Elektrik alamadım cidden. 😀

  @Havva Peynirci Yağmurlu, kapalıydı hava hep ama ben sevmiyorum kapalı havayı. Fotoğrafları beğenmenize sevindim. :)) Belki ben kısa süre kaldığım için sevmedim dedim, rahat rahat gezsem bayılabilirdim de. Fotoğraflardan güzel görünüyor gerçekten. 😀 Yok efendim iyi çekmiyorum, denk geliyor diyelim. Fazla kötülemişim gerçekten o kadar kötü değil diyeyim o zaman.

  Çok teşekkür ederim bu güzel yorum için. ;))

  @Şirvan Teşekkürler (gerçi şehre güzel dediniz sanırım ama olsun :D). Daha uzun süre kalsam daha güzel kareler çıkardı da buna şükür. 🙂

  @Zaman sözleri Çok teşekkürler!! ;)))

 4. Fotoğraflar öyle güzel ki şimdi masamdan oraya ışınlanmak istedim 🙂 Avrupa kentlerinin mimarisi ne kadar güzel. Ve de ne kadar güzel korumuşlar. Kirli de görünse en azından ilk bakışta korunmuş ve bakımlı görünüyor. Hele o çatıya ben de bayıldım.

 5. İnsanın gezesi bir yerlere gidesi geliyor seni okuyunca şu güzelim fotoğraflara bakınca… Kış için de bir sürü fırsat var ama eksilerde seyreden havalarda bir ülkeyi ne kadar keyifle gezebilir insan bilemiyorum kararsızıs:)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here