İstanbul‘da boğaz turu yapmak istiyorsanız eğer benim size önereceğim ilk adres Ortaköy olacaktır. Boğaz havası almak ve boğaz turu için yıllardır tercih ettiğim tek adres. İkinci olarak da Eminönü‘nü seçebilirsiniz. Bugüne kadar başlangıç noktam Eminönü olan bir boğaz turu deneyimim olmadığı için ne söylesem yalan olur.

Ortaköy Boğaz Turu
Boğaz turunun başlangıç noktası Ortaköy.

Ortaköy‘e gidip kumpir ya da waffle yedikten sonra tekneye binmenin keyfi bir başka. Unutmadan söylemiş olayım, boğaz turu saati geldi, hızlı hızlı yeyip bitireyim diye düşünmeyin. Zira teknelere yanınızda yiyecek ve içecekle de binebiliyorsunuz.

Boğaz Turu İstanbul

Ortaköy‘den başlayan boğaz turu kısaca bir köprüden ötekine git ve gel şeklinde yapılıyor. Boğaz Köprüsü’nden başlayıp Avrupa Yakası kıyılarını dolaştıktan sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne geldiğinde dönüşünü Anadolu Yakası kıyıları üzerinden gerçekleştiriyor. Anadolu Yakası’nda Beylerbeyi Sarayı’na ya da tam sarayın dibinde olan Boğaziçi Köprüsü’ne geldiğinde ilk başladığı nokta olan Ortaköy’e dönerek seferini tamamlıyor. Bu şekildeki bir boğaz turunun süresi ise 1 saat.

Binince sizi de uyaracaklardır kesin ama ben de söylemiş olayım. Boğaz turu yaparken dışarıda oturmak isteyeceğinizi göz önünde bulundurarak, giderken sorun olmuyor ama dönüşte rüzgar fazlasıyla üşütüyor. Bu nedenle hava güneşli olsa bile üstünüze bir şeyler almayı unutmayın derim.

Ortaköy Camii
Ortaköy Camii (büyük Mecidiye Camii)

Ortaköy‘de başlayıp yine başladığı noktada 1 saat sonunda biten boğaz turunun ücreti kişi başı 15 TL. 7 yaş ve üzeri ücrete tabii ve öğrenci indirimi yok. Turlar hafta içi 14:20‘de başlayıp 1’er saat arayla yapılıyormuş ama yolcu durumuna göre 1.30 saate de çıktığı oluyor. Hafta sonları ise 13:00‘dan itibaren 20 dakikada bir yapılan daha sık tekne seferleri mevcut.

İstanbul’da yapılacaklar sıralı listesi için → İstanbul’da Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here