Ana sayfa Film İtalyan Yeni Gerçekçilik Akımının Simgesi Bir Film: Ladri di biciclette

İtalyan Yeni Gerçekçilik Akımının Simgesi Bir Film: Ladri di biciclette

304
0
Ladri di biciclette (Bisiklet Hırsızları-1948), II. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan yeni gerçekçilik (neo-realizm) akımının en iyi örneklerinden biri ve Vittorio De Sica başyapıtı.

ladri di biciclette

Savaştan yorgun çıkan, yoksulluk ve tükenmişlikle dolu Roma‘da bir aile ve son dayanak noktaları olan bir bisiklet… 

İki yıldan bu yana doğru düzgün bir iş bulamayan Antonio‘nun (Lamberto Maggiorani) sonunda şansı yaver gider ve kendisi gibi ailesini de oldukça mutlu eden afiş asma işini bulur. Ancak bu işe başlaması için bir bisiklete ihtiyacı vardır. Rehin bıraktığı bisikleti alabilmek için evdeki çarşafları satarlar. Kötü günlerin geride kaldığını düşünen Antonio’nun ilk iş gününde bisikleti çalınır ve 10 yaşındaki oğlu Bruno (Enzo Staiola) ile Roma’da onu aramaya başlar.

ladri di biciclette

Bir yanda hayatta kalma mücadelesi, diğer yanda sorumluluklar, vicdan ve hak arayışı… Bir bisikletin değiştirdiği, adeta kökünden söktüğü bir aile ağacı… Film boyunca aslında bir adamın çaresizce çırpınışlarını, bir bisikletin peşinden ümitsizce sürüklenişini izliyorsunuz.  

ladri di biciclette bruno

Bruno’nun masum yüzünde yoksulluğun tüm izleri… Yemek yerken bile korkarak, tereddüt ederek lokmaları ağzına götürmesi… Hepsinde bu yenilmişliğin, ötekileştirilip kenara itilmişliğin izleri saklı. 

enzo staiola ladri di biciclete

Filmde bayılarak izlediğim Bruno‘yu canlandıran Enzo Staiola‘nın şu anda 75 yaşında olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

bisiklet hirsizlari

Her ne kadar izlerken kahrolmama neden olsa da bu sahne ile beni biraz olsun gülümsetmeyi başardı diyebilirim. Filmin son sahnesi ekranda aktığında ise tüm film boyunca bu sahneyi görmek için beklediğiniz hissine kapılıyorsunuz. Bu sahne ile birlikte film daha da büyüyor sanki ve unutulmaz bir başyapıta dönüşüveriyor. 

Sonradan öğrendiğime göre film Luigi Bartolini‘nin romanından uyarlanmış. Müzikleri ise her dinlenildiğinde yürek parçalayan, alıp uzaklara götüren cinsten.İtalyan hükümetinin İtalya’yı kötü gösterdiği gerekçesiyle zamanında yasakladığı filmi mutlaka izleyin derim.

Ladri di Biciclete (Bisiklet Hırsızları) IMDb Puanı: 8.4 Benim Puanım: 8.9 / 21.05.2014

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here