Ana sayfa Uncategorized “Ağaçlar gerçekten de konuşuyordu…”

“Ağaçlar gerçekten de konuşuyordu…”

115
0
Beyoğlu’nun En Güzel Abisi, Ahmet Ümit, Everest Yayınları, 412 sf., 20 TL.

“Aşk, yaşamı; cinayet, ölümü sıradanlıktan kurtarır.”

Ahmet Ümit‘in son romanı Beyoğlu’nun En Güzel Abisi‘ni ilk çıktığı zaman almıştım. Ahmet Ümit’in müthiş gözlem yeteneği ve okuyucuyu içine alan sade ve etkili dili ile yine etkileyici bir roman ile karşılaştım. Her ne kadar sonu beni tatmin etmese de, kitap için, hızla okunan ve her cümlenin üzerinde büyük bir emeğin olduğu belli olan bir Beyoğlu romanı diyebiliriz.

Tarlabaşı‘nın dünü ve bugünü, 6-7 Eylül olaylarına göndermeler, rant çekişmeleri, tinerciler, sokak çocukları, Kürtler, yoksullar, travestiler, polis ve mafya yakınlaşmaları, kumar… Ve birbirinden farklı ve her biri Ahmet Ümit’in kalemiyle ete kemiğe bürünen karakterler. Bir kitabı okuyor gibi değil de Oscar’lık bir filmi soluksuz izliyormuşcasına…

“Ağaçlar gerçekten de konuşuyordu…”

Kitapta gezi olayları da unutulmamış ve Ahmet Ümit yaşamını kaybedenleri çok güzel anmış. Kendi röportajlarında da söylediği gibi romanlarında Türk polisinin nasıl olması gerektiğini ısrarla birilerinin gözüne sokmaya çalışıyor.

Romanın sonlarına doğru ise biraz bozduğunu düşünüyorum. Kitap iki ciltlik bir romanın ilk cildi havasında. Final ise ne yazık ki beklentimi karşılamadı. Çünkü katil saçma sapan biri çıktı. Benim kafamda katil olabilecek birçok kişi vardı.

Kitabı okurken göreceksiniz ki Ümit’in sizlere bir de sürprizi var. Buradan açıklayıp da sürprizi bozmayayım.

Kitabın ilk görüşte vurulduğum kapak tasarımı ise yine Utku Lomlu‘ya ait. Onun da eline sağlık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here