Ana sayfa Uncategorized Ben-Hur / 8.0

Ben-Hur / 8.0

302
2

Ben-Hur‘u sonunda seyredebildim. İlk izlenimim: Çekildiği yıla bakıldığında oldukça başarılı, figüranı bol, maliyeti yüksek, normal ilerleyip sonunda dini konularda tavan yapan, roman uyarlaması uzun bir film.

Öncelikle filmin Lewis Wallace‘ın Ben-Hur: A Tale of the Christ (1880) romanından uyarlama olduğunu söyleyeyim. Ben bunu bilmiyordum açıkçası. Yani filmde İsa‘nın olduğundan bile bihaberdim. İlk sahne hariç (gökten ışık gelip eve giriyor) İsa sahnelerini oldukça başarılı ve etkileyici buldum.

1959 yapımı olan filmin yönetmeni William Wyler. Başrollerde ise Charlton Heston (Judah Ben-Hur)Haya Harareet (Esther) ve Stephen Boyd (Messala) bulunuyor. Oyunculuklarına söylenecek laf yok ama zaman zaman gülmedim değil.

Filmde, Judah Ben-Hur‘un çocukluk arkadaşı Messala‘nın güç kazanması sonrası Ben-Hur‘a ihaneti ve bu ihanet sonrası Ben-Hur’ün yaşadıkları ve öç alma macerası anlatılıyor. Bu macera içinde Ben-Hur’u etkileyen en önemli kişi ise İsa oluyor. “En büyük kazık dost kazığıdır” ve “Her işte bir hayır vardır” sözlerini film boyunca sıklıkla anabilirsiniz.

Filmde bir at yarışı sahnesi var ki… Orada kimler kimler yaralanmıştır Allah bilir. “Aman ezildi, at çarptı, düştü” diye diye, seyrederken benim yüreğim kaldırmadı. Maliyet konusunda yapımcı kesenin ağzını açmış ve hiçbir masraftan kaçmamış olmalı. İnternette araştırırken, yanlış olmasın, 20.000 figüran kullanıldığını öğrenmiştim.

Bazı garipliklere de rastlamadım değil. Herkes yaşlanmış ama ana karakterler hâlâ dipçik gibi durumu bu filmde de var. Bazı sahneler o kadar uzundu ki fenalık geldi desem yeridir. 3 saat 34 dakikalık film bitmek bilmedi. Yüze ayna tutulma olayı da Haya Harareet üzerinde sıklıkla uygulanmış.

Filmin 11 dalda Oscar kazandığını (1960) söylemeden geçmiş olmayayım. Sadece Titanic ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmlerinin bu sayıya ulaşabildiğini de ekleyeyim. Filmin kazandığı diğer ödüllere ise buradan bakabilirsiniz.

Ben-Hur, ölmeden önce mutlaka seyredilmesi gereken, zamanının başyapıtı, etkileyici bir film.




Ben-Hur IMDb Puanı: 8.1 Benim Puanım: 8.0 

(Not: Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler listesine göz atmayı unutmayın.)

2 YORUMLAR

  1. Ben de yakın zamanda izlemiştim.Teknolojik ekipmanların yeterince olmadığı o dönemde bu denli geniş bir prodüksiyon takdire şayan doğrusu. Bu arada fark ettiniz mi bilmiyorum ben hur da çalan melodilerin bir çoğu bizim "malkoçoğlu, battal gazi, tarkan" gibi filmlerin de fonunu oluşturmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here