Ana sayfa Türkiye İstanbul Belgrad Ormanı Koşu ve Yürüyüş Parkuru: Sadece 6 km

Belgrad Ormanı Koşu ve Yürüyüş Parkuru: Sadece 6 km

14795
3
Belgrad Ormanı, İstanbul‘daki benim için en cennet köşelerden biri. Hatta bu düşüncemi yıllardır piknik yapmaya gelip de çöplerini “unutanlar”, yaktıkları ateşi söndürmeyenler, bangır bangır müzik dinleyerek ortamın huzurunu bozanlar ya da sadece ona buna sarkıntılık etmek için gelenler bile değiştiremedi. Bu nedenle “İstanbul’da Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi”nde Belgrad Ormanı ile ilgili bir madde olmazsa olmazdı.
belgrad-ormani

Belgrad Ormanı Hakkında

belgrad-ormani
Belgrad Ormanı aslında zamanında 12 bin hektarlık bir alana sahipken şimdilerde 5400 hektara kadar düşmüş durumda. Üçüncü havalimanı ile bu rakamın daha da düşeceğini şimdiden söylemiş olayım. Orman, Bizans ve Osmanlı Dönemi’nde şehrin içme suyunu sağlayan en önemli yer konumundaymış. Ormanın içinden geçen akarsulardan bazılarının önüne Osmanlılar zamanında 7 bent kurulmuş. Bu bentlerin üzerine çıkmak şimdilerde yasakken, gelenler bir yolunu bulup çıkmayı başarıyor diyebilirim.

Belgrad Adı Nereden Geliyor?

belgrad-ormani-gol
Kanuni Sultan Süleyman, Sırbistan Seferi’ni tamamlamış, geri dönerken de getirdiği Sırp esirleri bu bölgeye yerleştirmiş. Böylelikle bölgenin adı Belgrad Ormanı olarak anılır olmuş. Ancak daha sonra burada yaşayanlar ormanı ve suları kirletmeye başlayınca buradan alınarak başka bir yere taşınmışlar. Bir daha mangala ya da koşuya gittiğinizde bu bilgiler aklınızda olur umarım.
Güven Turan (@benolmeden) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (3 Eki 2015, 07:45 PDT)

Belgrad Ormanı’ndaki 6 km.’lik Parkur

belgrad-ormani-6-km

Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş ParkuruNeşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru, şimdilerde Belgrad Ormanı Fıratpen Koşu Parkuru olarak anılıyor. Zira Fıratpen, parkuru tamamıyla yenileyerek hizmete açtı.
“Kontrol altına alınan parkurun alt zeminine doğal yıkanmış ve un kıvamına gelmiş taş tozu, hemen üzerine ise darbeleri yumuşatması ve malzemeyi bir arada tutması için 6200 metre boyunca geotekstil keçe döşendi. En üstte ise doğal malzemelerden üretilip 800 derece santigratta pişirilen kiremit tozu ve irmiği karışım olarak kullanıldı.” Kaynak

Doğduğumdan beri İstanbul‘da yaşayan biri olarak, hayatımda sayısız kere Belgrad Ormanı‘na gelmişimdir. Küçükken ailecek yürüyüşe geldiğimizde tabii ki şimdiki gibi kiremit tozu serilmiş bir parkur görmek söz konusu değildi. Ancak o zamanlar, gerçekten ormana geldiğimizi hissederdik. Bu yeni parkur ormanın o ruhunu öldürmüş gibi geldi bana. Yine de geçmişten bugüne bilinen ve meşhur olan 6 km.‘lik (yaklaşık olarak 6200 metre) bir parkur var karşımızda. Küçükken bu parkur gözüme çok uzun gözükür, daha bitmedi mi diye sürekli şikayet ederdim. Şimdilerde ise parkuru bir kere tamamlamak yetmiyor, iki kere turluyoruz. Yanınıza su almayı unutursanız da panik yapmaya gerek yok. Zira parkurun iki yerinde de bedava su içebileceğiniz çeşmeler mevcut. Hatta çeşmelerden biri “Sağlık Çeşmesi” olarak anılmakta.
saglik-cesmesi-belgrad-ormani

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti 2015

Motosiklet, ATV 8 TL | Otomobil 12 TL | Minibüs 35 TL | Midibüs 60 TL | Otobüs 110 TL


Belgrad Ormanı Nerede?

Güven Turan (@benolmeden) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (28 Nis 2015, 02:57 PDT)

Sonuç olarak, Belgrad Ormanı İstanbul’da mutlaka korunması gereken, şehir insanının nefes alma noktalarından biri. Mutlaka spor kıyafetlerinizi giyip 6 km.’lik parkuru tamamlayın derim.

istanbulda-olmeden-once-yapilacaklar

3 YORUMLAR

  1. 4 kilometrelik köy yolunu 45 dakikada yürürdük. 6 kilimetreyi bir saat 10 dakikada yürüyebilirim galiba. Iyi ya azmış. Bir kenara not alayım ablamları ikna edebilirsem gideriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here