Ana sayfa Türkiye İstanbul Barış Manço Evi: Barış Manço Moda 81300

Barış Manço Evi: Barış Manço Moda 81300

1720
6

Adam olacak çocuklar büyüyüp evlendiler, adam olacak yeni çocuklar yetiştirmeye başladılar bile. Benim jenerasyonumdan olan çocukların her Pazar ekran başına kitlendiği, her kesimin koşulsuz sevdiği adam Barış Manço‘nun yıllarını geçirdiği Moda‘daki evini arkadaşımla İrem’le birlikte ziyaret etme şansı bulduk.

baris-manco-evi-muzesi

Yıllar yılı Kadıköy‘deki Moda semti Barış Manço’nun adıyla özdeşleşmiş durumda ve bu durum hiç mi hiç değişeceğe benzemiyor. “Barış Manço Moda 81300” lafını şimdiki çocuklar bilmez ama bir nesil artık ezbere biliyor. Sanatçının yıllarca yaşadığı ve çalışmalarını sürdürdüğü evi günümüzde artık Barış Manço Evi ya da başka bir deyişle Barış Manço Müzesi olarak düzenlenmiş durumda. İlk gittiğimde günlerden Pazartesi olduğundan müze kapalıydı ve giremedim diye üzülmüştüm. Ancak bana gezmeyi belki de bu kadar çok sevdiren ismin evini sonunda ziyaret edebildim.

baris-manco-moda-81300Aslında Barış Manço Evi ile ilgili buraya ne yazarsam yazayım eksik kalacak. O yüzden çektiğim fotoğrafların ve aldığım notların çoğunu paylaşmayacağım. Zira gidip yerinde görmenizin daha iyi olacağı kanısındayım. Müze, dönemin Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Manço Ailesi’nin çabalarıyla 9 Haziran 2010 tarihinde ziyarete açılmış.baris-manco-evi-muzesi

Barış Manço Evi Müzesi’ne girmeden önce bahçede size domates, biber ve patlıcan maketleri karşılıyor. Kim düşündüyse aklına sağlık, güzel bir detay olmuş.

baris-manco-evi-muzesi

Bahçedeki araba parkında Barış Manço’nun kullandığı araba da sergilenmekte.

baris-manco-evi-muzesi

Evin içine girdiğinizde sizi Barış Manço şarkıları karşılıyor. Antrenin sağında yer alan salonda Barış Manço’nun balmumu heykeli, bestelerini yaptığı piyanosunun başında bir an olsun canlanacakmışcasına size bakıyor. Bana göre, fazlasıyla gerçekçi ve iyi yapılmış bir heykeldi.

Güven Turan (@benolmeden) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (2 Mar 2016, 05:51 PST)
baris-manco-evi-muzesi
İrem, Barış Manço’nun sanat hayatı boyunca aldığı ödüllere bakıyor.

Salonda bulunan eşyalar da birbirinden görkemli ve göz alıcı. Şamdanlar, avizeler, bronz figürler özellikle yakından görülmeye değer. Barış Manço’nun cam merakını bilmiyordum ben evine gidince öğrendim. Çeşitli ülkelerden topladığı cam eşyalar da yine sergilenenler arasında .

baris-manco-evi-muzesi

Salonu gezdikten sonra yemek masasının olduğu, müzeden girildiğinde solda kalan yemek odasına giriyoruz. Masanın üzerinde, gördüğümüzde etkilenmemize neden olan eşyalar var. Barış Manço’nun vefat ettiği 31 Ocak 1999 gecesi ajandasını, cep telefonunu ve araba anahtarını masanın neresine bıraktıysa yine aynı şekilde camla kapatılıp muhafaza edilmiş…baris-manco-evi-muzesiYemek odasından kıyafet odasına geçiyoruz. Tam o esnada Barış Manço’nun oğlu Batıkan Manço ile karşılaşıyoruz. Yabancı misafirleri olduğundan hiç rahatsız etmeyelim dedik.

baris-manco-evi-muzesi
Barış Manço’nun Süleyman şarkısının klibinde giydiği kıyafetler

 

baris-manco-evi-muzesi
Evin içindeki merdivenlerdeki detayın güzelliği…

baris-manco-banyo

Birinci kata çıktığınızda ağzını açık bıraktıracak bir ebeveyn banyosu karşınıza çıkacak. Siyah seramiklerle süslü banyoda, Barış Manço’nun kullandığı diş fırçası ve tıraş takımı da yer alıyor.baris-manco-evi-misafir-yatak-odasiYine bu katta bulunan misafir yatak odasındaki eşyalar da antika. Bu odadaki mobilyaların en büyük özelliği, Barış Manço ve eşi Lale Manço’nun evlendikten sonra aldıkları ilk antika eşyalar olması.

baris-manco-evi
Yatak odaları arasındaki küçük antre…

 

baris-manco-nun-takilari
Bateri şeklinde tasarlanmış büfede Barış Manço’nun takıları sergileniyor.

baris-manco-evi-yatak-odasi

Barış Manço’nun kendi yatak odasındaki eşyalar, misafir odasındakilere göre biraz daha gösterişsiz geldi bana. Bu da Manço’nun misafirlerine ne kadar değer verdiğini gösteriyor sanırım.baris-manco-evi-yatak-odasi

Tuvalet masası…

baris-manco-nun-kemeri

Barış Manço’nun kemerlerinden yalnızca biri…

 

baris-manco-evi-banyo
İkinci kat ise Barış Manço’nun çocukları Doğukan ve Batıkan‘a ayrılmış durumda.
dogukan-manco-nun-odasi
Banyonun hemen yanında Doğukan Manço‘nun odası yer alıyor. Burada yine vitrinlerde Barış Manço’nun takıları, çeşitli eşyalar, duvarlarda ise yaptığı tablolar ve çeşitli belgeler sergilenmekte. Manço’nun Belçika Kraliyet Akademisi‘ni birincilikle bitirdiğini de yine burada öğrendim.baris-manco-evi

Video arşivi…

baris-manco-evi

baris-manco-ve-oglu
Batıkan Manço’nun odası ise “Adam Olacak Çocuk” odası olarak düzenlenmiş. Odada yer alan televizyonda TRT‘de yayınlanan “7’den 77’ye” programındaki “Adam Olacak Çocuk” programından bölümler gösteriliyor.Oyun alanı olarak kullanılan bölümde ise Barış Manço’nun pasaportlarından, fotoğraflara, takılarından, fotoğraf makinesi koleksiyonuna kadar birçok kişisel eşyasının sergilendiği vitrinler bulunuyor.sovalye-odasi-baris-manco-evi

İkinci kattan en alt kata, yani girişin bir altına iniyoruz. Solda “Şövalye Odası” diye bir yazı var, o da nesi derken odaya girdiğimizde oldukça şaşırıyoruz haliyle. Önceleri kiler olarak kullanılan odayı Barış Manço, Şövalye Odası‘na çevirmiş.yazlik-bahce-baris-manco-eviEn alt katta Kışlık ve Yazlık olmak üzere iki de bahçe bulunuyor. Yazlık bahçede plak şeklinde tasarlanan masalar ve nota şeklindeki sandalyeler dikkat çekiyor. Kafe olarak kullanılan bu alanda müzeyi gezdikten sonra bir yorgunluk kahvesi için derim.

kislik-bahce-baris-manco-evi
Kışlık bahçede ise Kurtalan Ekspres üyelerinin heykelleri karşılıyor sizi.
Yazının sonunda Barış Manço’nun sevdiğim bir parçasını paylaşayım dedim:


Barış Manço Evi Müzesi Ziyaret Bilgileri

Barış Manço Evi Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri: Resmi ve dini bayramlar ile Pazartesi günleri dışında her gün 09:00-17:00 saatlerinde açık.Barış Manço Evi Müzesi Giriş Ücreti: Tam: 6 TL İndirimli: 4 TL

Barış Manço Evi Müzesi Nerede?: Yusuf Kamil Paşa Sok. No:5 Moda / Kadıköy
Tel: 0216 337 94 13 | Ayrıntılı Bilgi: http://www.barismanco.kadikoy.bel.tr/

istanbul-yapilacaklar-listesi

6 YORUMLAR

  1. Okurken duygulandım. Neden bilmiyorum. Fakat öldüğü günü dün gibi hatırlıyorum. Türk rock müziğinin en en büyük isimlerinden biri. Her zaman çok sevmişimdir. Cem Karaca, Erkin Koray, Moğollar, Bunalımlar, Kurtalan Ekspress, Fikret Kızılok,.. Hiçbirinin yeri asla dolmaz. Bu isimlerden, kaliteli şarkılarından bugüne nasıl geldik hiçbir zaman anlayamacağım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here