Ana sayfa Uncategorized Argo / 8.0

Argo / 8.0

113
6

Argo (Operasyon: Argo) son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi. Filmin konusuna bakacak olursak, 1979 İran Devrimi’nden sonra Şah Amerika‘ya kaçar. İranlılar da “Amerika Şah’ı nasıl kabul eder!” diyerek sinirlenirler ve Tahran’daki Amerikan Büyükelçiliği‘ne saldırarak 52 kişiyi rehin alırlar. Ancak o sırada arka kapıdan 6 Amerikalı kaçmıştır. Kaçanlar Kanada Büyükelçiliği‘ne sığınırlar ama orada da hayatları güvende değildir. Çünkü yakalanmaları an meselesidir. CIA Ajanı Tony Mendez (Ben Affleck) de onları oradan kaçıracak uçuk bir fikir ortaya atar…

Ben Affleck filmde hem başrol hem de yönetmenliğini üstlenmiş ve ondan beklemediğim bir başarı göstermiş. Bu arada filmde yaşanan olaylar gerçek olaylara dayanıyor. İstanbul’da çekilen sahneler de mevcut. Hatta İran’da geçen birçok sahneyi İstanbul sokaklarını Tahran’a dönüştürerek çekmişler.

Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Amerika da İran da umurumda değil. Zira ikisinden de pek hazzetmiyorum. Yani Amerika’nın gizli saklı oyunları ve İran’ın eski yönetimi beğenmeyip yerine çok matah bir şeymiş gibi kendi İslam Devrimi’ni yapması ve ülkeyi daha beter hale getirmesi karşısında iki tarafa da sıcak bakmıyorum. Ama filmi beğendim mi, beğendim. Güzel miydi, güzeldi.

Argo, 70. Altın Küre Ödülleri‘nde En İyi Film ödülünü kazanırken, En İyi Yönetmen ödülü de Ben Affleck‘in oldu. 

Film, 85. Akademi Ödülleri’nde de 7 dalda aday. En iyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Alan Arkin), En İyi Kurgu (William Goldenberg), En iyi Film Müziği (Alexandre Desplat), En iyi Uyarlama Senaryo (Chris Terrio), En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu.  (Oscarlar 24 Şubat’ta sahiplerini bulacak…)

Argo (Operasyon: Argo) IMDb Puanı: 8.1 Benim Puanım: 8.0

6 YORUMLAR

  1. Ben de dün blogda bu filmle ilgili yazdım, gerçekten de çok başarılı bir film olmuş. Son zamanlarda iyi film izleyememekten şikayetçiydim ilaç gibi geldi 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here