Ana sayfa Türkiye Antalya Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

1052
3
Türkiye’nin ilk deniz biyolojisi müzesi olan Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, Akdeniz ve Türkiye’ye kıyısı olan diğer denizlerdeki canlı türlerinden 500‘e yakınına ev sahipliği yapıyor.

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi


Yat Limanı‘nda bulunan müze ilk bakışta söyleyebilirim ki bölgenin havasını bir hayli değiştirmişe benziyor. Biz gittiğimizde yerli-yabancı birçok turist müze önünde fotoğraf çektiriyordu. Zaten müzenin dışı beğenilmeyecek gibi değil; mavi, beyaz ve kahverenginin uyumu güzel olmuştu. Buradan, sadelikle de güzelliğin elde edilebileceği mesajı bazı yerlere gitmiştir umarım.

Türkiye’de bir ilk olan müzenin açılış tarihi de oldukça yeni. Yani henüz üzerindeki boya kuramadan gezdik desem yeridir. 16 Ocak 2014 tarihinde açılan müzenin kuruluş hikâyesinden bahsetmeden olmaz. Zira fazlasıyla ilginç ve Türkiye’de pek de duymaya alışık olmadığımız türde hikâyelerden. Dr. Elif Özgür Özbek doktora tezini “Antalya Körfezi ve Akdeniz’de yaşayan deniz canlıları” hakkında hazırlıyor. Bu tezi hazırlarken 400‘e yakın bir canlı türünü elde edip inceleme olanağı bulunuyor. Kafasında ise incelediği bu canlıların halka açık sergilenmesi hayali var. Bu hayalini belediye ile paylaşıyor ve belediye de bu öneriye sıcak bakıp olumlu yanıt veriyor.
Özbek, tür bulma sürecinde balıkçılardan da büyük yardım almış. Müze kurulmadan önce elinde 400 tür varken balıkçılardan da yeni türler yakaladıkları takdirde kendisine haber vermesini istemiş.

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

Deniz Biyolojisi Müzesi fazla büyük bir müze olmasa da iç tasarımı oldukça güzel olmuş. Yaklaşık 100 m²‘lik bir alana sahip müzenin içi batık gemi gibi tasarlanmıştı. Yalnız… Müzenin içinde deniz hissi yaratsın diye sanırım fotoğraflardan da anlayacağınız üzere yoğun bir mavi ışık hakimdi. Bu sayede sergilenen deniz canlıları daha fazla ortaya çıksa da ben bir iki kere düşme tehlikesi atlatmayı başardım. 

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

Müzede sergilenen türler arasında deniz kaplumbağası (Caretta Caretta), köpek balıkları, kemikli balıklar, süngerler, mercanlar, yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar, denizyıldızları ve denizkestaneleri gibi birçok deniz canlısı bulunuyor. Caretta Caretta’yı görünce aklıma hemen “Kayıp Balık Nemo” animasyon filmindeki o sahne geldi. 

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

Biz gittiğimizde henüz sergilenmemişti ama ilerleyen günlerde Akdeniz foku “Duman” ve bir çift yunus iskeleti de müzeye eklenecekler arasındaymış. Müzeden ayrılmadan önce hatıra olarak hemen girişte yer alan ve ücretsiz olarak alabileceğiniz magnet ve iğneli rozetlerden de almayı unutmayın derim.

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi Ziyaret Bilgileri

Tam: 6 TL İndirimli: 3.5 TL
Salı-Pazar: 09.30-18.30 Pazartesi günleri kapalı.

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi Nerede?

Deniz Biyolojisi Müzesi Yat Limanı, Kaleiçi‘nde bulunuyor.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here