Ana sayfa Uncategorized Annie Hall / 7.5

Annie Hall / 7.5

99
1

“I’d never join a club that would allow a person like me to become a member.” Woody Allen

Woody Allen‘ın yönetmenliğini üstlendiği ve Marshall Brickman ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı 1977 yapımı Annie Hall filmini sevdim mi sevmedim mi karar veremedim.

Evet, uzun diyaloglarla dolu ve yer yer güldüren bir film ama bu diyalogların hiçbiri boş değil. Allen‘ın kadın ve erkek üzerine derin tespitleri var. Oyunculuğunu beğendiğim Diane Keaton‘ın da genç halini izlemek ayrı bir keyifti doğrusu.

Terasta takıldıkları sahnede, söylediklerimizle gerçekte düşündüklerimiz arasında ne kadar fark olduğu oldukça güzel işlenmiş. Allen‘ın çocukken Pamuk Prenses‘e değil de kötü kalpli kraliçeye aşık olması da güzel bir ayrıntıydı.

Woody Allen‘ın birçok özelliğinin bana benzediğini fark ettim: Ehliyeti var ama araba kullanmayı sevmiyor, izleyeceği filme 2 dakika geç kalsa bile girip filmi izlemiyor, sırada beklerken, arkasında çok bilmiş bir şekilde, yüksek perdeden boş boş konuşan adama sinir oluyor…

“İlişkiler köpekbalığı gibidir. Sürekli ilerlemek zorundadır yoksa ölür.”

Filmi izledikten sonra öğrendim ki o dönem gerçekten de Annie Hall rolündeki Diane Keaton Woody Allen‘ın sevgilisiymiş.

Film, 1978 yılındaki Oscar ödül töreninde 4 Oscar kazanmış. Best Picture Charles H. Joffe, Best Actress in a Leading Role Diane Keaton, Best Director Woody Allen, Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen Woody Allen & Marshall Brickman. Diğer ödüllere buradan bakabilirsiniz.

Bomba olan ise “En İyi Film” dalında yarışan adaylar arasında Star Wars‘un da olması. Ayrıca Woody Allen ödülü almaya törene gitmemiş.
Annie Hall IMDb Puanı: 8.1 Benim Puanım: 7.5

(Not: Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler listesine göz atmayı unutmayın.)

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here