Ana sayfa Uncategorized Anish Kapoor İstanbul’da

Anish Kapoor İstanbul’da

238
9

Anish Kapoor İstanbul’a gelmiş bize de gitmek düşer. Sanatçının Türkiye’deki bu ilk kişisel sergisinde şimdiye kadar sergilenmemiş eserleri de yer alıyor. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi yine müthiş bir iş başarmış. 10 Eylül‘de açılan sergiyi 2 Şubat tarihine kadar gezebilirsiniz.

Kim bu Anish Kapoor derseniz sergi broşürü bana yardımcı olacak izninizle. Kendisi 1954 doğumlu, son otuz yılda imza atmadığı sanat projesi ve sergi kalmamış, üretmiş de üretmiş anlayacağınız. Birçok önemli yerde kişisel sergiler açmış, 1990 Venedik Bienali‘nde de Premio Duemila‘ya layık görülmüş.

http://www.anishkapooristanbulda.com adresinden Anish Kapoor, eserleri, basında çıkan haberler ve röportajlar gibi birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gittiğimde vinçle eser mi getirdiler ya da götürdüler mi tam bilemiyorum ama vinçle bir şey taşıyorlardı. Hâl böyle olunca girişin yeri değişmiş. Her köşeye müze görevlisi koymuşlar, oldukça yardımcı oldular sağ olsunlar.
Sky Mirror yani Gök Ayna serginin en çok rağbet gören eserlerinden. Neden? Birincisi eser müzenin bahçesinde, ikincisi fotoğraf çekmeye meraklı milletimiz eser ile birlikte kendi fotoğrafını da çekebiliyor. Burada eserleri tek tek tanıtmayacağım yerinde gezip görseniz daha iyi olur. 

Solda gördüğünüz eserin adı Erdem. Bakın sergi broşüründe bu eser hakkında ne yazıyor:

“Dünyanın farklı bölgelerinden gelen, binlerce yıllık yer kabuğu katmanlarının parçası olan bu taşlar, geçmiş zaman efsanelerinden çıkıp gelircesine bir yalınlık, sonsuzluk, zamansızlık duygusu veriyor; içlerinde taşıdıkları ‘boşluğun’ karşısında izleyicinin deneyimleyeceği hissiyatla var oluyorlar.”

Bu eserin adı da Sarı (Yellow). Görür görmez aklıma Mahsun Kırmızıgül‘den “Sarı sarı, sarı çiçek, herkes yalan sensin gerçek” şarkısının gelmesine kaç puan? Hep Doğu Batı sentezinden bunlar. Kafalar karışık. Peki sergi broşüründe ne yazıyor? “SSM’de sergilendiği alanda bir obje olmanın ötesine geçip mimarinin içindeki dev bir boşluk gibi nefes alıyor.” Hımm tamam, sen kapat ben ararım.
Sergiyi gezdikten sonra Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Mobilya ve Dekoratif Kolesiyonu ve özellikle Resim Koleksiyonu‘nu da görmeyi unutmayın.
24 Haziran 2012‘de Rembrandt ve Çağdaşları Sergisi‘ne gitmiştik. O zamandan bu yana müze giriş ücretleri biraz artmış. 
Ziyaret Saatleri 
Salı, Perşembe, Cumartesi, Pazar : 10:00-18:00 Çarşamba: 10:00-20:00 Pazartesi günleri kapalıdır. 
Müze Giriş Ücretleri 
Tam bilet: 15 TL Grup Bileti (en az 10 kişi): 12 TL İndirimli Bilet: 8 TL (öğrenciler, öğretmenler) Çarşamba günleri ücretsizdir. | 14 yaş ve altı çocuklar ile bir refakatçi, 60 yaş üzeri ziyaretçiler, engelliler ve bir refakatçi, ICOM Kart sahipleri, S. Ü. akademik ve idari personeli, basın mensupları ücretsiz giriş hakkına sahiptir. 
İletişim 
Ulaşım
|Deniz Ulaşımı| Emirgan İskelesi’nden İstinye, Kanlıca, Kandilli, Anadolu Hisarı, Bebek, Arnavutköy ve Çengelköy’e vapur seferleri bılunuyor. Ayrıca 25 dakikalık yürüme mesafesinde olan İstinye deniz otobüsü iskelesinden Beşiktaş ve Kadıköy’e gidebilirsiniz.
|Kara Ulaşımı| En yakın otobüs durağı Emirgan-Çınaraltı. Bu duraktan düzenli olarak geçen otobüs hatları: 22RE Kabataş-Reşitpaşa 25E Kabataş-Sarıyer 22 Kabataş-İstinye Dereiçi 40 Taksim-Sarıyer 40T Taksim-İstinye Dereiçi 42T Taksi-Bahçeköy EL1 Emirgan-4.Levent Metro Ring (Maslak yolundan) EL2 Emirgan-4.Levent Metro Ring (Baltalimanı yolundan)
Müzeden yürüyerek yaklaşık 15 dakikada ulaşabileceğiniz İstinye Bayırı kavşağında Mecidiyeköy‘e otobüs, 4.Levent Metro istasyonuna ise minibüs bulabilirsiniz.

9 YORUMLAR

 1. Mahsun Kırmızıgül mü???? Nasıl bir kafayla yaşıyorsun:))
  Sabancı`ya gitmeyeli birkaç sene oldu. Bu sergi bahanesiyle gitmeli.
  Eserleri birazcık ucundan anlatsaydın da iştahımız kabarsaydı:)

 2. Bugün gördüm serginin ilanını bir yerde ilk aklıma sen geldin acaba gitmiş midir Güven sever sergi gezmeyi dedim ve gitmişsin inşallah ben de gideceğim sergiye şansıma uzun bir aralıkta sergileniyormuş eserler 🙂

 3. Bayram tatilini müze gezerek geçireceğim. İnsan kalabalığı olmadan en azından. Sabancı ilk günü dışında açıkmış. Diğerlerini araştırma aşamasındayım =)

  Geçen yıl Monet sergisine gitmiştim. Tam hatırlamıyorum ama bilet fiyatları daha ucuzdu galiba.

 4. @rebelsea Ben de gezmek isterdim… 🙁
  Sabancı'yı Çarşamba gezmek en iyisi. Neden? Çünkü ücretsiz. 🙂
  Pera Müzesi de gezilebilir, yeni sergiler var. Öğrencilere Çarşamba orası da ücretsiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here