Ana sayfa İstanbul Fatih Alman Çeşmesi: Bir Hediyeden Fazlası

Alman Çeşmesi: Bir Hediyeden Fazlası

758
2

Alman Çeşmesi, Sultanahmet Meydanı’ndaki belki de en sevdiğim tarihi eserlerin başında geliyor. Her gittiğimde mutlaka çeşmeyi açıp elimi bir kez de olsa akan suyunu altına sokmadan duramıyorum.

alman-cesmesi

O kadar yer geziyorum ama nedense çeşmelerin bendeki yeri diğerlerine göre apayrı. İstanbul‘da tarihi eser niteliği taşıyan birçok çeşme olmasına rağmen çoğu ne yazık ki bakımsızlıktan dökülür vaziyette. Kültürümüz olan bir olguya bile sahip çıkamıyorken tarihimizi sahiplenmeye çalışıyoruz cahil cesaretiyle. Restore edilmeyi geçtim, çoğu çeşme kullanılamaz halde, çöplük olarak kullanılmakta. Umarım bu durumun yakın zamanda farkına varılır ve çeşmelere olan ilgi artar. Alman Çeşmesi de sanırım büyüklüğü ve Sultanahmet gibi fazlasıyla turist çeken bir bölgede olduğundan korunan ve kurtarılmış tarihi eserler arasında.

alman-cesmesi

Alman Çeşmesi uzaktan da mükemmel ama yakınına gidince kubbesinin içi insanı adeta büyülüyor. Tek kubbeli yapı sekiz sütun üzerine oturtulmuş ve yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi kubbenin içinde 8 madalyon var ve bu madalyonların yarısının yani 4’ünün içinde II. Abdülhamid‘in tuğrası, diğer 4’ünün içinde ise II. Wilhelm‘in baş harfi olan “W” harfini görmek mümkün. Çeşmeyi Alman İmparatoru II. Wilhelm, İstanbul’a ikinci gelişi (1898) şerefine hediye etmiş; yapımında ise Alman ve İtalyan mimarlar birlikte görev almışlar. Hediye etmiş dedim ama bize bayıldığından değil tabii. İstanbul Bağdat Demiryolu’nun yapımını Almanlara vermişiz böylelikle. İş başka, arkadaşlık başka tabii. Antalya Saat Kulesi‘ndeki saatin de yine 1901 yılında II. Wilhelm tarafından hediye edildiği söylentiler arasında. Çeşmenin açılış günü olarak da II. Wilhelm’in doğum günü olan 27 Ocak 1901 tarihi seçilmiş.

alman-cesmesi

Alman Çeşmesi Ziyaret Bilgileri

Alman Çeşmesi Nerede? Alman Çeşmesi’ne ulaşım oldukça kolay. T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanıp, Sultanahmet durağında inerek ulaşabilirsiniz.

istanbul-yapilacaklar-listesi

2 YORUMLAR

  1. Hafta sonu gezerken çeşmeler konusunda aynı şeyi düşündüm. Nasıl güzel çeşmeler var, nasıl da bakımsız! Çeşmeleri restore etmek, biraz bakım yapmak (en azından çöp olmasını engellemek) çok mu zor hiç anlamıyorum.

    • Zor geliyor demek ki, en bilindiklerinin durumu bile içler acısı, çoğu zaten kullanım dışı… Düşündükçe deliriyorum. Sözde, mirasa sahip çıkan, duyarlı bir milletiz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here