Ana sayfa Uncategorized Adana Çık Aradan!

Adana Çık Aradan!

317
16
Cep telefonu artık olmazsa olmazımız. Herkesin bir ya da iki cep telefonu var ve herkes birileriyle sürekli iletişim halinde. Fakat herkesin bu teknolojik aletle olan ilişkisi farklı boyutta ve çevremizde birbirinden farklı tipte, telefonla konuşan insan modeli var.

Bağıran İnsan Modeli: Bu tip insanlar, telefonla konuşurken karşıdaki kişinin kendini duyamadığını düşünürler. Böyle düşündükleri için de sürekli bağırma ihtiyacı hissederler. Bağıra bağıra işi rutine bağlamışlardır. Her telefon çalışında yüksek sesle bağırarak açarlar ve her geçen saniye seslerini biraz da yükseltirler. Telefon görüşmesi sonlanana kadar onlara saldırmamak için kendinizi zor tutarsınız. 
Yerinde Duramayan İnsan Modeli: Telefon çalar çalmaz yerlerinden fırlayıp, bulundukları mekanı terk etme ihtiyacı hissederler. Sinemada film izlerken, önemsiz bir arama için salonun dışına çıkanlar, topluca yemek yerken restaurant dışına çıkanlar ve evde, sokakta sürekli gezerek konuşanlar hep bu gruba dahildir. Bu kişiler kendilerini dünyanın merkezi sandıklarından, tüm telefon görüşmeleri önemlidir ve yalnız yapılmalıdır. Önemli olduklarından telefonla konuşurken çevredeki herkese “Bakın ben telefonla konuşuyorum ne kadar da önemli bir insanım” imajı verilmeye çalışılır. “Ne dolanıyorsun arkadaş, bir otur da öyle konuş” derseniz bozulup sizi terslerler ve “Sizi rahatsız etmemek için” derler. “Arkadaş böyle yaparak daha çok rahatsız ediyorsun senin haberin yok ya neyse” demek isteseniz de diyemezsiniz.
Kulaklıkla Konuşan İnsan Modeli: Bu insanları son zamanlarda daha sık görür olduk. Bazıları kulaklığı cep telefonunun zararlı etkilerinden uzak durmak için kullansa da, büyük çoğunluk hava atmak için kullanır. Ellerinde telefon olmadığından kendi kendilerine konuşur gibi gözükürler. Bu yüzden de garip bakışlara maruz kalırlar. Ajanlar bile kulaklık kullanmıyor bence siz de kullanmayın derim.
Mıymıy İnsan Modeli: Bu insanlar dışından konuşuyorum sanıp aslında içinden konuşanlardır. Söyledikleri şeyleri bir tek kendileri anlar. Dediklerini anlamadığınız ve “Tekrar eder misin?” dediğinizde sizi terslerler ve sorun kendilerinde değil de sizdeymiş gibi üste çıkmaya çalışırlar. Bu kişilerle yapılan telefon görüşmeleri genelde kavgayla sonuçlanır. Benim tavsiyem bu kişileri aramayın, direk mesaj atın. 

Çenesi Düşük İnsan Modeli: Telefonda konuştuklarını unutup rüyaya dalanlardır. Çeneleri düşene kadar konuşurlar. Bir müddet sonra, konuşacak konu bulamadıklarından tekrar başa dönerler. Bu tür insanlar genelde yakın akrabalar, arkadaşlar ve sevgililerdir. Birbirlerine başlarından geçen her olayı, en ufak ayrıntısına kadar anlatırlar.

16 YORUMLAR

 1. Yerinde duramayan insan modeli bu kesinlikle benim.Zaten az kullandığım telefonu kullanma durumumda eğer konuşacaksam yerimde duramam.Konuşmak için yalnız bir ortam ararım.

  Bağıran İnsan Modeli: En sinirime dokunan durum..Annem bunu sık sık yapar ve biz hep kavga ederiz.

  Kulaklıkla Konuşan İnsan Modeli:Yolda yürürken 'aa kendi kendine konuşuyor' diyorum bakıyorum kulaklıkla konuşuyor :)) bence saçma.Al eline konuş yani.

  Mıymıy İnsan Modeli:Yaşlılarla konuşunca bu durumla çok karşılaşırım.Özellikle dedemle.

  Çenesi Düşük İnsan Modeli:Teyzem ve annem :)) konuşacak o kadar şeyi nasıl bulurlar şaşarım..

  Birde devamlı aynı soru soran insan modeli ve sanki kekemeymiş gibi telefonda konuşamayan insan modeli geldi aklıma :))

  Çok ilginç konulara değiniyorsun..İnsan okurken 'aa bu benim aklıma hiç gelmemişti'.'aynen öyle' gibi düşünceler geçiriyor kafasından 🙂

  • Herkesin çevresinde bu tipte insanlar mevcut. Benim de annem ve teyzem çenesi düşüklere örnek. 🙂
   Aslında dediğin gibi daha çok model var ama ben bazılarını yazdım.
   Teşekkür ederim. Neye sinir oluyorsam, rahatsız oluyorsam, seviyorsam onları yazmaya çalışıyorum. Daha ben de konu çok. 😉

  • Valla:) Hayat bana bayaa bi güzel 😀 Evde zaten herkesin telefonu var benden gayrı 🙂 Birini aramak istersem onlardan arıyorum, kimse de olur olmaz arayamıyor beni ohh mis 🙂 Ertesi günün ders programını soran yok, sınav zamanı arayan rahatsız eden uyuz tipler yok, kızım nerdesin diyen anne-baba yok 🙂 Dışarı her çıktığımda erkek arkadaşıma sürekli rapor verme derdi yok 🙂
   daha noolsun güven?? 😀

  • Polis çağırma derdi yok, kaza yaptım haber verme derdi yok, ambulans çağırma derdi yok, biriyle buluşunca nerdesin diye arayıp sorma derdi yok… 😀 Sizinkiler de mantıklı sebepler ama telefon şart 😉

 2. Şu bağıran insan modelinin kafasını duvara sürtmek istiyorum.:D Aynı zamanda mıymıy insan modeliyle konuşurken çok stres oluyorum. 😀 sen hangi modelsin?

 3. Ben de konuşmayı sevmediğim için, konuştuğum nadir zamanlarda da yalnız olmayı tercih edenlerdenim. Ama artistlik için değil elbette.
  Bunun dışında "karşısındakini dinlemeden ne var ne yok hepsini dökenler" ve "tüm apartman, tramvay ya da dolmuş tarafından dinlenmek suretiyle bağırmada tavan yapanlar" hiç hoşlanmadığım kategoriler.
  Güzel bir analiz olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here