Ana sayfa Avrupa Hollanda Farklı Bir Ülkede En Az 6 Ay Yaşamak

Farklı Bir Ülkede En Az 6 Ay Yaşamak

561
1


Hollanda‘nın Leeuwarden şehrinde Erasmus vasıtasıyla bir sene kaldım. Çok büyük bir şehir değil. Beşiktaş kadar. (“Beşiktaş kadar” lafını bir yerin ne kadar küçük olduğunu belirtmek için kullanıyorum) İnsanları sıcak. Herkes bisiklete biniyor. Ulaşım bisikletle. Bir senede otobüse binme sayım bir elin parmaklarını geçmez. Yağmur var soğuk var. Belediyede işler 5 dakikada bitiyor. Sokaklarda polise zor rastlarsınız öyle bir yer. Türklerin sayısı, bu şehir Hollanda’nın kuzeyinde olduğu için çok değil. Akşam 6’dan sonra her yer kapalı. Pazar günü her yer kapalı. Ekmek almak isterseniz alamıyorsunuz. Her şeye rağmen hayat güzel, sorun yok, dert yok. Ye, iç, yat, gez, eğlen!  
 
Her yerde kanal olduğu için tekneler geçerken yol kalkıyor, araçlar ve yayalar bekliyor sonra kapanıyor.

Her yer yeşil ve dümdüz. Hava temiz yerlerde çöp yok ama doğru dürüst insan da yok. Şehirler arası ulaşım trenlerle sağlanıyor. Tren saatinde 1 dakikalık bir gecikme bile yok. Kış aylarında bazı aksilikler ise olmuyor değil.
Bu ilk kaldığım ev. Kirası 400 Euro’ydu. Bir dairede Portekizli, Meksikalı ve ben kalıyorduk. Odalarımız ayrıydı. 7-24 yüksek sesle müzik dinlemekten bıkmamışlardı.
Burası da ikinci evim. Herkesin kendi ayrı odası vardı. Odalar da mutfak mevcuttu. Tuvalet banyo ortaktı. İki Japon, Levent ve ben kalmıştık. Daha sessiz ve rahattı diyebilirim.
Oldehove Tower’dan Şehir Manzarası

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here