Ana sayfa Uncategorized Mors Alfabesini Öğren | #19

Mors Alfabesini Öğren | #19

5107
3
Bir insan neden Mors Alfabesi‘ni öğrenmek ister? Ben de bilmiyorum ama insanoğlu meraklıdır. Ben de bu merakıma yenik düştüm ve ölmeden önce Mors Alfabesi‘ni öğrendim. Nerede kullanacağım konusunda hiçbir fikrim yok. Ancak kullanmasam da listemden bir madde daha silindi diye seviniyorum. 

Mors Alfabesi Nedir?

Mors alfabesi, kısa ve uzun işaretler (nokta ve çizgiler) kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntemdir. 1832’de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturuldu. 1837’de kullanılmaya başlandı. (Kaynak)

Mors alfabesi için bir şema var. Bu şemaya göre, kaleminizi en üstteki noktaya yerleştiriyorsunuz ve kısa sinyallerde kalemi sol aşağı, uzun sinyallerde ise sağ aşağı götürüyorsunuz. İşte bu kadar basit. Ben sadece bu şemayı biliyorum, harflerin sıralarını ezberledim ve bakmadan şemayı çizebiliyorum. 

Üçerli sıra halinde ezberlerseniz oldukça kolay oluyor. Örneğin, E.T. filmi, alfabedeki ünlüler A,E,I, N.i.M.e.T… gibi. Alfabeyi öğrenmek isteyenler için App Store’da  bir uygulama mevcut. İnternette de bu tarz uygulamalar olduğunu gördüm. Sizin de ilginizi çektiyse bilgisayarınıza indirip pratik yapabilirsiniz. 


Noktalama işaretleri için de ayrı kodlar var ancak onları daha öğrenemedim. Gerek de yok diye düşünüyorum. Neden derseniz, cümlenin sonuna soru işareti koymasam da karşıdaki kişi benim soru sorduğumu anlar değil mi ama?

Mors Alfabesi Öğrenme

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here