Ana sayfa Uncategorized 2001: A Space Odyssey / 8.5

2001: A Space Odyssey / 8.5

397
5
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey (2001: Uzay Macerası) filmi merak ettiğim filmler arasında en üst sıralarda yer alıyordu. Filmi izledikten sonra kendi kendime “Nasıl 1968’de çekilmiş? Yok artık!” dediğim anlar çok oldu. Zira Neil Armstrong Ay’a 1969 yılında ayak bastı ama filmdeki Ay sahneleri nasıl bir hayal gücüyle çekildiyse görülmeye değer. Kubrick‘in bu filmini bir bilim kurgu başyapıtı olarak değerlendirebiliriz sanırım.

Birçok kişinin filmi boş boş seyrettikten sonra “Bu ne biçim film. Çok sıkıcı demesi” oldukça beklenir bir durum. İzlerken kendinizi biraz zorlamanızı, alt anlamlara bakmaya çalışmanızı öneririm. İnsanın evrimi, makinelerle bağlantısı, ölüm, din, teknoloji, yapay zeka gibi konuları çeşitli ögelerle içinden barından ve derinlemesine anlatan filmde, astronotların önünde bildiğiniz iPad var. Kubrick’in 45 sene önceden böyle bir öngörüye sahip olması oldukça ilginç.

Filmdeki klasik müzikler de filmin tamamlayıcısı rolünde ve film kadar etkili. Örn. Johann Strauss II – The Blue Danube Waltz.

Filmin kilit sahnesi ise şu.

Atilla Dorsay film hakkında şunları söylemiş:

“Defalarca görülmesine karşın tam anlamıyla anlamı çözülememiş, hâlâ bir bulmaca olarak kalmış, dolayısıyla insana hala yeniden bir kez daha görme arzusu veren bir başyapıt. Öyle bir başyapıt ki, üzerinde sürekli düşünüyorsunuz ve düşünmeyi de arzu ediyorsunuz.  ‘Ya ben bu filmi çözemedim. Allah kahretsin!’ demiyorsunuz, yeniden görüp, o finali özellikle yorumlamak istiyorsunuz. Bu da çok önemli bir özellik diye düşünüyorum.” 

2001: A Space Odyssey

Film, En İyi Görsel Efekt – Stanley Kubrick, En İyi Yönetmen – Stanley Kubrick, En İyi Sanat Yönetmeni – Anthony Masters, Harry Lange, Ernest Archer ve En İyi Senaryo – Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke olmak üzere 4 dalda Oscar‘a aday gösterilmiş, En İyi Görsel Efekt dalında ise Kubrick‘e Oscar kazandırmış.

Kısacası 2001: A Space Odyssey ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında ve siz de mutlaka izlemelisiniz. Gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

(Filmi izledikten sonra bu ve şu yazıyı okumanızı ve http://www.kubrick2001.com/ sitesine muhakkak uğramanızı tavsiye ederim. Kafanızı kurcalayan bazı sorulara cevaplar bulabilirsiniz)

2001:A Space Odyssey IMDb Puanı: 8.3 Benim Puanım: 8.5 / 05.02.2013

5 YORUMLAR

  1. Ayakları yere basan bir blog yazısı gördüm bu filmle ilgili teşekkür ederim ayrıca bunun için . Öyle yazıla ve yorumlar dönüyorki sosyal ortamda, artık şaşırıp susuyorum sadece. Film için ''boş beleş bir film'' diyen bir sürü insan var yani [-(
    Gerçekten de zamanının çok ötesinde bir yapım. Daha önce bende filmle ilgili bir yazı yazmıştım uzunca. Anlam çıkarmak zorunda değiliz filmi izlerken ama bu filmede anlamsız boş denilirse taş olursunuz insaf yani 🙂

    • Çok teşekkürler. Film gerçekten beni etkiledi. Bu kadarını beklemiyordum doğrusu.

      Biraz da beklenti ve seyrettiğini anlayamama meselesi sanırım. Sizin yazınızı da okudum ve izninizle linkiyle beraber yazıya ekleyeyim ki insanlar daha detaylı olarak bilgilensin. (h)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here