Ana sayfa Avrupa Yurtdışında Okumak: Hollanda

Yurtdışında Okumak: Hollanda

435
12

Hep aklımdaydı Erasmus yapmak. Çevreden duyardım, ‘falancanın kızı İspanya’ya gitmiş, Falancanın oğlu Danimarka’ya gitmiş’ diye. Benim başım kel mi ben de giderim. Üniversite son sınıfta girdim sınava, dedim ben gideceğim arkadaş. Tercihlerimin başına İtalya yazmıştım ama ikinci tercihim olan Hollanda‘yı kazandım. İyi ki de kazanmışım. İtalya’da eğitim dili İtalyanca’ymış. Okulum Noordelijke Hogeschool Leeuwarden adında Leeuwarden şehrinde bir okuldu. Eğitim dili İngilizce‘ydi. Güz ve Bahar olmak üzere iki dönem, bir sene kaldım. İngilizceme büyük katkısı olduğunu söyleyebilirim. Öğretmenlere ismiyle hitap edebiliyorsunuz. Yolladığınız maillere çok zaman geçmeden cevap geliyor. Öğretmenlere evine yemeğe bile gittik düşünün. Bizim ülkemizde öğretmenin odasına gitsen kapı duvar. Derste elma yiyen mi dersin, bacak bacak üstüne atan mı doluydu. Rahatlar arkadaş. Okulun içinde para kullanmak yasak. Okul kimliğinize para yüklüyorsunuz her şeyi o kimlikle alıyorsunuz. 

Bir bilgisayardan gönderdiğiniz çıktıyı okulun herhangi bir yerindeki makineden kartınızla alabiliyorsunuz.
Eğitim konusunda bizden farklı olarak öncelikle sınıf mevcutları oldukça az. Grup çalışmasına önem veriyorlar. Sürekli tartışın, bu konuda ne düşünüyorsunuz vs. sorup durarak konuya katılımınızı sağlamaya çalışıyorlar. Ödevleri kaynak kullanarak yapmanızı istiyorlar. Sunum onlar için her şey. Bu kadar çok sunum yapacağımı gitmeden önce tahmin etmemiştim. Ama önceden heyecandan titreyen ben ikinci dönemde artık sunum konusunda uzman hale gelmiştim. Çok güzel bir okuldu fırsatınız varsa gidin okuyun!

Okuldaki bilgisayarlara size özel olan kullanıcı adı ve şifre ile giriyorsunuz. Belge ve bilgilerinizi sizden başkası göremiyor.
Okulun binası da beni benden almıştı.

12 YORUMLAR

  1. üüüf beeen çok güzelmişben de çok istiyorum erasmusla başka ülkelerde okumak dedimki acep ben de mi böyle yapacaklarım listesi yapsam:)=) siz yapıyosunuz tek tek ayy çok imrendim cidden maaşallah diyorum son olarak nazar değdirmek istemem yani:))

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here