Ana sayfa Uncategorized 12 Angry Men / 9.0

12 Angry Men / 9.0

89
4

12 Angry Men, başından sonuna bir odanın içindeki 12 adamı soluksuz seyrettirebilen, 12 farklı karakterin bir çocuğun suçlu olup olmadıklarını tartıştıkları, mutlaka izlenmesi gereken oldukça farklı bir film.

12 Angry Men, 12 jüri üyesinin bir çocuğun babasını öldürüp öldürmediği üzerine karar verme sürecini anlatan bir film. Dava sürecinde çocuğun suçlu olduğuna inanan 11 jüri üyesi suçlu olduğu yönünde oy kullanıp bir an önce oradan çıkıp gitmek istemektedirler. Ancak bir jürinin “suçlu değil” oyu işleri değiştirecektir.

10. Jüri: “Bright? He’s a common ignorant slob. He don’t even speak good English.”
11. Jüri: “Doesn’t even speak good English.”

Her insanın ayrı bir kişiliği, karakteri var. Filmde de jüriler arasındaki bu karakter farklılığı oldukça iyi yansıtılmış. Her jüri üyesi üzerinde ustalıkla durularak neden o sonuçlara vardıkları ya da o şekilde davrandıkları gösterilmek istenmiş. Filmin tabii ki sistemi de sorgulayan bir yapısı var. Her suçlu diye yansıtılan gerçekten suçlu mu? Jürinin verdiği kararlar her zaman doğru mu? İnsanoğlu hata yapamaz mı?

12 Angry Men aslında Reginald Rose tarafından televizyon için yazılmış bir oyun, teleplay. Okumak isterseniz Penguin Classics‘ten çıkan bir kitabı da mevcut. Kitabı bulamadık derseniz senaryosu da burada mevcut.

Sidney Lumet‘in yönetmenliğini üstlendiği filmde başta Henry Fonda olmak üzere tüm oyuncular başarılı bir iş çıkartmışlar.

Film, 1958 yılındaki törende En İyi Film (Henry Fonda, Reginald Rose),  En İyi Yönetmen (Sidney Lumet) ve En İyi Uyarlama Senaryo (Reginald Rose) dalında üç Oscar kazanmış. Diğer kazandığı ödüllere ise buradan bakabilirsiniz.12 Angry Men IMDB Puanı: 8.9  Benim Puanım: 9.0

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 1-100” ve
“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 101-200” listelerine göz atmayı unutmayın.

4 YORUMLAR

  1. Daha önce de önerdiğin bütün filmleri izledim ama yorum yazmaya üşendim, fakat bu filmi görünce tüm üşengeçliğim geçti. Çok çok güzel bir film, mutlaka izlenmeli.

  2. Olağanüstü bir filmdir, oyunculuğun ne kadar önemli olduğunu, computer graphics ve janjanlı efektler öncesinde de insanı sırf rol yeteneği ile perdeye çivileyen filmerin yapıldığını kanıtlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here